Gyász: elhunyt Florosz Szpirosz képzőművész

Öcaline • 2017. november 8. 20:41 • gyász 0 25

Gyászol a dunaújvárosi művészvilág; a napokban elhunyt Florosz Szpirosz keramikusművész, grafikus. A görög származású alkotó évtizedeken át volt a helyi művészek közösségének neves, elismert alakja, feleségével, Mészáros Edit képzőművésszel a helyi művészeti élet szervezéséből is kivette részét. Legyen neki könnyű a föld!

A szomorú hírt a művész házaspár lánya, Florosz Zoi erősítette meg a Castellum.do műhelyének: 78 éves korában elhunyt  Florosz Szpirosz, az évtizedek óta városunkban élő és alkotó keramikusművész, grafikus. 

Florosz Szpirosz 1939-ben született Andartiko városában, Görögországban. Szüleivel a görög polgárháború idején, kamaszként hagyta el szülőföldjét. Fiatalként is művészi pályára készült, Csekovszky Árpád növendékeként végzett 1968-ban a Magyar Iparművészeti Főiskola kerámia szakán. 1969-ben egyéves MM-ösztöndíjat kapott, művészi pályájának megalapozását külföldi tanulmányutak tették teljessé: 1967-ben Bulgáriában, 1970-75 között Jugoszláviában, majd 1985-ben szülőhazájában tökéletesítette tudását.
Fiatal művészként felesége, Mészáros Edit társaságában telepedett le szeretett városunkban, a helyi alkotói közösség aktív, megkerülhetetlen szereplőivé váltak mindketten.

Florosz Szpirosz elsősorban figurális kerámiákat készített, méltatói szerint az anyagban rejlő lehetőségek maximális kihasználására törekedve. Emellett grafikusként is alkotott, jellemzően a görög mitológia szimbólumainak modern értelmezése foglalkoztatta. 

Művész volt, és humanista – halála pillanatáig. Nyugodjék békében, legyen neki könnyű a föld!

(Florosz Szpiroszt a teljes dunaújvárosi művészeti szcéna gyászolja – közös búcsúztatását a Kortárs Művészeti Intézetben szervezik november 24-én, pénteken 17 órától.)

 

Kommentek