Népszavazás 2016: a nagy dunaújvárosi migránsellenes összetartás

Dávid • 2016. október 3. 11:04 • Választás 0 156

Rendkívül alacsony részvételi affinitás, jelentős mértékű érvénytelen szavazat, mégis többségi nem – ez a mérlege az október 2-i érvénytelennek minősülő népszavazásnak (a történtek és bejelentések fényében inkább: közvélemény-kutatásnak) városi szinten. Összegzés. 

Ugyan megígértük szülinapi posztunkban vasárnap este, hogy nem írunk a témában, kis tanakodást követően mégis úgy döntöttünk: egy rövid összegzéssel csak kirukkolunk - tekintve a tapasztalt helyi sajátosságokra, érdekességekre, amit rajtunk kívül valószínűleg senki nem világít(hat) meg, a helyi nyilvánosság öhhm khmm, majdnem mindent átható kormányközeli terepén. Úgy érezzük, ennyivel tartozunk azoknak, akik még minket is megleptek egy picit. Vagyis: nektek.

  • Talán még soha nem volt ennyire jelentős az érvénytelenül szavazók száma/aránya.
  • Monumentális, pénzt, paripát, fegyvert nem kímélő, már-már röhejességig túltolt kormányzati propagandagépezet ennyire durván még sohasem sült be. 
  • A rendkívül alacsony szavazási affinitás nyomán a népszavazás érvénytelennek tekinthető, így a több tízmilliárdos akció voltaképpen nem volt más, mint egy egyszerű közvélemény-kutatás. 
  • A vasárnap esti eredmények borítékolhatóak voltak, ám a dunaújvárosi adatokon még mi magunk is meglepődtünk! 

 

Helyből több! 

Dunaújvárosban a vártnál jóval kevesebb polgártársat tudott megmozgatni a kormányzati kampányhadjárat, ami fényesen jelzi, hogy mifelén sem vesztették el az eszüket teljesen a népek. Ez kontúrosodott a 100 százalékos feldolgozottságú helyi adatok elemzésénél: a szavazásra jogosult dunaújvárosiak mindössze 37,83 százaléka voksolt a fülkékben október 2-án – szemben az országosan jegyzett 40,28 százalékpontos megmozdulással. Ezzel a mutatóval szeretett városunk a fővárosi kerületeket nem számítva szép sikert tudhat magának, lévén a megyei jogú városok rangsorában itt volt a legalacsonyabb a választási hajlandóság - ha igaz, hogy Orbán Hadúr fővesztést tervez az érintett városvezetőknek, illetve képviselőknek, akkor most nem szívesen lennénk Cserna Gábor polgármester vagy éppen dr. Galambos Dénes helyében; igaz, az első számú döntéshozó notabilitás, a formális pozícióval lokális színtéren nem bíró dr. Dorkota Lajos így is bőven megúszhatja a letolást. De akad más is, ami icipicit ugyan, de az országos átlagértékeken is túlmutat helyben. Míg országosan 1,67 százalékpontnyi érték szegődött az igen szavazatok mellé, addig nálunk 2,01 százalék. A távol maradók masszív tömege (62,17%) mellett az érvénytelenül szavazók is jól belerondítottak a Nagy Nemzeti Együttizélés Rendszerébe Dunaújvárosban. Az összesen 14 ezer 765 leadott szavazólapból ugyanis 1064 dokumentumot érvénytelennek minősítettek a szavazóbiztosok városunkban. Az érvénytelen voksolások helyi mértéke egyébként így majdnem egy százalékponttal magasabbra rúg az országos (6,28%) értéktől: helyben a szavazók 7,21 százaléka pacsizott le a permanensen szórakoztató Kétfarkú Kutyussal. A NER-paródia elemi hozadéka ebből eredően az, hogy a Magyar Kétfarkú Kutya Párt (ami ugye egy viccpárt) az egyik legbefolyásosabb ellenzéki szereplővé nőtte ki magát Dunaújvárosban. Vicces! Vicces? (De mennyire, és egyben az ellenzéki alakulatok éles kritikája is!)

 

Csakazértis!  

Bár a szavazópolgárok perdöntő része érvénytelen szavazatával vagy távolmaradásával határozottan elutasította a kormány brutálisan költséges, sok szempontból, nem utolsósorban européer-emberjogi aspektusból igencsak vitatható hosszú hadjáratát, ám ennek dacára Orbán Viktor vasárnap este elegánsan bejelentette: az érvénytelennek minősülő népszavazási akció ellenére is alkotmánymódosítási kísérletbe kezd. Nevetnénk nagyon, ha nem a mi bőrünkre menne a játék. De ne legyen kétségetek: arra megy.

 

Bár drága volt,
de legalább tanulságos

A kormánypropaganda egy szempontból sikeres volt - újra harcba szólította, összerántotta a fidesznyik tábort. A nemzeti kommunisták ezt egyértelmű sikerként kommunikálják, azonnal meglódult a Mindenható Párt gépezete - amit egyetlen tényező támaszt alá: a "nem" szavazatok valóban elsörő fölénye.

Az okok egyébként egyértelműek: a radiálisan jobbra tolt/tolódott Fidesz (aligha véletlen, hogy a Mi Hazánkon túl üzemelő nyilvánosságban Orbán Viktort imár nyíltan szélsőjobber, populista hőzöngőnek tartják, megjegyeznénk, nagyon helyesen) a zsigeri érzelmekre játszott a kampány során. Egy migránstól könnyebb félni, mint a hatalom helyi erőitől, egy menekültre könnyeb  ujjal mutogatni, mint a helyben hibát hibára halmozó, a várost egészen elképesztő, korábban elképzelhetetlennek vélt mélységekbe taszító uracsokra. És persze ne legyünk álszentek: az EU prominensei valóban nem voltak és talán most sincsenek a helyzet magaslatán. (Későn és lehet, nem túl szerencsésen reagáltak a valós problémára, mindeközben saját értékrendjükkel, világszemléletükkel, identitásukkal vívódtak.) 

A népszavazás őrült tervét gallyra futtató távol maradók és érvénytelenül szavazók tegnap nem pusztán halkan jeleztek, hanem ordítva figyelmeztettek: rossz az irány, elvtársak! Az október 2-i - közvélemény-kutatássá redukálódott - népszavazási kísérlet eredményességének legfőbb tanulsága pedig az, hogy

emberek nélkül bizony soha semmi sem megy! 

>A szerző a facebookon > A Castellum a facebookon

> A Vészhelyzet a facebookon 

Kommentek