"Izgalmas, nehéz ciklus következik" (2.)

Öcaline • 2014. december 23. 18:02 • Politika 0 6

Sorozatunk első részében fiatalkori botlásáról is nyíltan, őszintén vallott Besztercei Zsolt, a Demokratikus Koalíció dunaújvárosi önkormányzati képviselője. A második felvonás a politikai szerepvállalás lehetőségeit, a DK-s képviselő terveit taglalja – továbbra is tiszta lappal, nyílt kártyákkal. (Fizetett politikai hirdetés) 

A beszélgetést ott hagytuk abba, hogy sikeresen túllépett a fiatalkori botláson, most térjünk a politikai tervekre. Nem lesz, nem lehet egyszerű dolga, hiszen a dunaújvárosi közgyűlésben masszív fölénye van a Fidesznek. A kormánypárt pedig az elmúlt időszakban nem arról volt híres, hogy kompromisszumos megoldásokat keresne.
– A Fidesz egyetlenegy településen sem a kompromisszumkészségéről híres. Nézzük csak meg, hogy mit tettek az elmúlt években Esztergommal, vagy mit tettek most éppen Salgótarjánnal, ahol, miután a demokratikus ellenzék nyerte el a polgármesteri pozíciót és a közgyűlési többséget, a Fidesz pitiáner politikai bosszúként a Nógrád Megyei Közgyűlés székhelyét áthelyezte Balassagyarmatra. Az előző ciklus dunaújvárosi tapasztalatai sem adnak túl sok okot a bizakodásra, éppen ezért mindent meg kell tenni, hogy a közgyűlés végre újra és ténylegesen az itt élők érdekeit képviselje. Ami az elmúlt években itt zajlott, az nem volt más, mint a Fidesz-központ által kiadott, város- és közösségellenes, államosító és korlátlanul központosító hatalommámor elvtelen kiszolgálása. Dunaújváros közgyűlésének fideszes többsége minden támogatást megadott ahhoz, hogy kiszolgálja a kormányzati óhajokat.  Az egy kirívó, de tökéletes példa, hogy ellenszolgáltatás nélkül átadták az államnak a város tulajdonát képező iskolákat és a kórházat. Ma Dunaújvárosban az önkormányzat nem dönthet arról, hogy ki legyen egy dunaújvárosi iskola igazgatója, viszont fizetheti az épületfenntartással kapcsolatos költségeket. Ez egészen elképesztő. Miként az is, hogy Dunaújváros polgármestere az előző ciklusban – amikor még bent ült a Fidesz frakcióban, mint országgyűlési képviselő –, egyetlenegy esetben sem szólalt fel a parlamentben semmilyen Dunaújvárost érintő ügyben. Persze a fizetését közben felvette. Amikor tavaly karácsonykor a Dunaferr megkezdte a létszámleépítést, ő még akkor sem látott semmilyen fontos dolgot a városunk életében, ami parlamenti felszólalásra méltó lett volna. Ez a hozzáállás szintén borzasztó.
És mit várhatnak Besztercei Zsolttól a választópolgárok a közgyűlésben?
– Mindenképpen egy olyan új hangot, amely az elmúlt években hiányzott a dunaújvárosi közgyűlésből. Egyenes és őszinte kiállást a választópolgárok érdekeit szolgáló ügyek mellett, és a leghatározottabb fellépést a választók és a város érdekeit sértő elképzelésekkel szemben. Mellébeszélés nélkül, konkrétan megvilágítva az egyes eseteket, és a károkozó magatartást. És erre szükség is lesz, mert rengeteg olyan ügy van Dunaújvárosban, ahol hosszú évek óta mellébeszélés folyik. Természetesen a Fidesz él a rendelkezésére álló erőfölénnyel, és ez könnyen elfajulhat, visszaéléssé változhat, főleg akkor, ha ezt senki sem teszi szóvá. Ahogy én látom, a dunaújvárosi közpolitika gyakorlatilag rokoni kapcsolatok hálójában vergődik. Rokonok és közeli barátok kerülnek be a bizottságokba, az önkormányzati állásokba és az önkormányzat tulajdonában lévő cégekbe, mára intézményesült a haverok zsebének megtömése. Ezt megakadályozni a rendelkezésünkre álló mandátum számmal nagyon nehéz lesz, de rá kell mutatnunk erre a több mint aggasztó jelenségre, hiszen a különféle pozíciók szakértelem nélküli betöltései mindannyiunk kárára lesznek, vannak. Minden dunaújvárosi polgárnak veszteséget okoz, ha hozzá nem értők, és kézi vezérlést igénylő bábok töltik be az önálló gondolatokat és szakértelmet igénylő állásokat. Ezekben az ügyekben határozottan hallatom a hangom, ezt garantálom – hiszen itt is igaz, hogy "vétkesek közt cinkos, aki néma"! 


Ellenzékből egyszerre könnyű és nehéz is ígérni. Mégis mit "kínál" a dunaújvárosiaknak a következő öt évre?
– Tény, hogy nagyon nehéz ma, a jelenlegi politikai helyzetben bármilyen ígéretet is tenni, hiszen a magyar társadalom végletesen szétszakadt egzisztenciális, társadalmi és politikai szempontból is. Borzasztó elszegényedés látható az utóbbi években a társadalom jelentős részénél, és ezeknek az embereknek, ezeknek a társadalmi csoportoknak nem lehet egyszerűen csak "több demokráciát” ígérni – nekik elsősorban megélhetésre és létbiztonságra van szükségük. A politikailag szemben álló szavazópolgárok esete sem könnyű. Orbán Viktor vezényletével a 2002-ben elkezdett politikai árokásás és gyűlölködés annyira megmérgezte az arra fogékony polgárok lelkét, hogy meggyőződésem, sőt, immár mindennapos tapasztalataim szerint ma jobban gyűlöli egymást magyar és magyar, mint valaha a történelem folyamán. Ezért ma olyan ígéretet tenni, amely minden választópolgárt megszólít, és egyúttal vonzó alternatívát nyújt számukra, szinte lehetetlen. Csoportokat megszólítani lehetséges, de az esetek többségében az üzenet maga nagyon nehezen, vagy egyáltalán nem jut el a célcsoporthoz, a megcélzott választói réteghez. Ezzel a helyzettel is kezdeni kell valamit – és lehet is: éppen ezért a város ügyei mellett arra is koncentrálni szeretnék a következő öt évben, hogy egy táborban egyesüljön a demokratikus ellenzék. Ez megint nagyon egyszerű, mondhatni, matematikai képlet: a szétforgácsolódott erők külön-külön sohasem lesznek képesek erős és hiteles alternatívát felmutatni a választópolgárok számára. Ezzel együtt – pontosabban mindezeken túl – rendkívül fontosnak tartom a közélet és a politika iránt látszólag közömbös vagy kiábrándult emberek megszólítását is. Őszintén hiszek abban, hogy minden dunaújvárosi választópolgár tehet valamit a közös ügyeinkért, ezért kötelességünk aktívan részt venni a helyi közéletben. A közös cél az, hogy mindannyian egy erősebb és fejlettebb Dunaújvárosban éljünk. Ezért azonban még sokat kell dolgozni. Ma Dunaújvárosnak olyan polgármestere és közgyűlése van, akit, illetve amelyet az összes dunaújvárosi választó mindössze tizenhat százaléka szavazott meg. Másképpen mondva: a dunaújvárosi szavazópolgárok nyolcvannégy százaléka nem támogatta ezt a polgármestert. Bibót idézve: "A közügyek elhanyagoltsága vagy méltatlan emberek kezébe kerülése egyedül a tisztességes emberek kezdeményezésének hiánya és közéleti bátortalansága miatt történhetik." Említettem már, hogy izgalmas és nehéz ciklus elé nézünk, ezért minden tisztességes, jó szándékú és a városunkért tenni akaró polgárt arra kérek, hogy tegyék meg ők is azokat a cselekedeteket, amelyeket jónak és fontosnak tartanak annak érdekében, hogy városunk ügyét a lehető legjobban tudjuk előre vinni a következő években. Bízva abban, hogy közösen sikeressé tudjuk tenni Dunaújváros jövőjét, kívánok minden kedves dunaújvárosinak áldott, békés karácsonyi ünnepeket és közös eredményeinkben gazdag boldog újévet!