Közgyűlés: eskütétel özöne és egyházi áldás is volt az alakuló ülésen – kezdődhet az érdemi munka!

Öcaline • 2019. október 29. 11:48 • Közélet 0 0

Az új közgyűlés alakuló ülését rendezték a Városházán ma délelőtt, a választási eredmény hivatalos ismertetését követően esküt tett Pintér Tamás polgármester és az összes jelenlévő képviselő, valamint bizottsági tag, az egyházak képviselői áldást osztottak, Mezei Zsolt, Barta Endre és Szabó Zsolt lett a város három új alpolgármestere, a Fidesz városatyái az eskütétel után koccoltak, és az ellenzékivé vált alakulat kiírta magát a döntéshozói munkából is.

Ennyit elöljáróban, minden fontos részlet (és egy alkalmi webképtár) délután jön!

UPDATE 17.11

A Himnusz közös eléneklése után az ilyenkor szokásos rituálé szerint kezdődött az új önkormányzat alakuló ülése a Városháza "C" szárnyában ma délelőtt: az önkormámnyzati választás hivatalos eredményeit dr. Hanák Tamás, a Helyi Választási Bizottság elnökhelyettese ismertette – a "Rajta, Újváros!" Egyesület ellenzéki tömörülésének lapunkban már összegzett elsöprő győzelme kapcsán többek között kiemelte, a választásra jogosultak közül mintegy 2700 fővel többen éltek jogukkal, mint öt éve, pedig azóta csökkent a választói névjegyzékben szereplők száma. 

Térjen vissza a régi dicsőség!

A polgármester, majd a választott képviselők eskütételét követően az evangélikus, a baptista, a görögkatolikus és a katolikus egyház  képviselői adtak áldást, ezt követően Pintér Tamás polgármester köszöntötte a közgyűlést (ekkorra a Fidesz három megjelent képviselője, Cserna Gábor, Gombos István és Lőrinczi Konrád már távozott az ülésteremből). Mint kiemelte, az október 13-i választás eredmény nyomán jelentős többséget szereztek a választók bizalmából, és ez különleges felelősségre sarkallja az új többséget:
– Érezzük a felelősséget, és együtt ígérjük, hogy minden tudásunkkal igyekszünk rászolgálni a bizallomra. Már a kampányban is ésszerű, feleélős gazdálkodást ígértünk,  és ezt azzal együtt tartani is tudjuk, hogy 400 milliós hiánnyal futunk neki a következő ciklusnak. Fontos feladataink vannak: még egy kilátó nem lesz, de mihamarabb rendezni kívánjuk a közvilágítás helyzetét annak érdekében, hogy szimbolikusan is, valóságosan is a fény városa legyen Dunaújváros. Meg kell oldanunk a parkolás gondjait, itt helyben is szembe kell néznünk a globális klímaválság kihívásaival – fontos feladatunk e téren a zöld terüetek bővítése, a fák telepítése, a parkok létrehozása.  Minden korosztály számára élhető, otthonos városról álmodunk, ennek érdekében szükség lesz a szociális hálózat megerősítésére, az ifjúság igényeinek figyelembe vételére is. Azon dolgozunk, hogy eredményközpontú támogatási rendszer révén ismét a sport fővárosává váljon szeretett városunkat – és szeretném, ha minden területen visszatérne a régi dicsőség, minden területen a tudás és a teljesítmény legyen a mérvadó. A pártlapok és párttévék propagandája helyett a sokszínű, a politkai széljárásoktól független, a lakossági igényekre és tájékoztatásra fókuszáló nyilvánosság kialakítása a célunk. Együttműködésre, közös tervezésre és közös munkálkodásra kérünk mindenkit. Sajnálattal vettem észre, hogy a Fidesz képviselői nem tértek vissza a szünet után, és sajnálattal kell közölnöm, hogy levélben jelezték, nem kívánnak részt venni a bizottságok munkájában képviselőként, és külsős tagokat sem delegálnak a bizottságokba. Azt kérem tőlük, gondolják újra döntésüket, ne hagyják cserben a rájuk szavazókat, vegyenek részt a közös munkában, így a döntéselőkészítés folyamatásban is – ahogy a bizottsági munkában, úgy a város jövőjének alakításakor is felejtsük el a pártpolitikai csatározásokat!
Idáig tartott a városvezetői expozé, azt már én teszem az utóbbi tételhez, hogy érthetetlen és megmagyarázhatatlan a fideszes képviselők döntése. A választói akarat semmibe vétele az egyik, sőt, a legfontosabb tényező – ez már nem olyan lépés, mint hogy teszem azt, Cserna Gábor polgármesterként juszt sem válaszolt a Castellum kérdéseire anno (még akkor sem, ha közérdekű adat nyilvánosságra hozása lett volna a feladata, nota bene kötelessége). Amit betudhatunk legitimációs alapú hisztinek akkor, az elképzelhetetlen most: ebben a közjogi helyzetben valóban vállalhatatlan lépés/döntés született. Ennél már az is jobb lett volna, ha csatasorba állítják a Fidesz eddig második vonalba sorolt, fiatal szereplőit, megadják nekik  a lehetőséget, hogy ellenzéki pozícióban ugyan, de pallérozódjanak, és – egyáltalán nem mellékesen – betöltsék azt a szerepet is, amit a demokratikus berendezkedés rendelt nekik. A mostani "önkorlátozás" ugyanis nemcsak a megsemmisítő vereség beismerése, de egyfelől azt is jelenti, hogy a Fidesz egyelőre de facto kiírta magát szeretett városunk hivatalos közéletéből. Másrészt viszont sajnos azt is eredményezte a mostani lépés, hogy a jelenlegi többségnek döntéselőkészítő, döntéshozó színtéren nincs ellenzéke, kontrollja, fékje. Aki ismeri a Castellum munkásságát, az biztosan nem vádolhat ellendrukkerséggel, mégis kötelező nyomatékosítanom: a helyi önkormányzatiság történetében nem volt még ilyen necces helyzet – lehet, bele sem gondoltak, de már most szólok, kegyetlenül veszélyes vizekre kormányozta a város hajóját a Fidesz képviselete; lelkük rajta, ha ezt hosszú távon is megengedik maguknak a korábbi hatalmi tömb képviselői.

Szomorú tényezők egy örömteli napon – átkötésként nézzétek meg alkalmi webgalériánkat!

Ülés előtt I. - ellenzéki összeborulás Ülés előtt I. - ellenzéki összeborulás

Ülés előtt II. - tiszta vizet a pohárba! Ülés előtt II. - tiszta vizet a pohárba!

Fokozott érdeklődés Fokozott érdeklődés

A száraz számok nyelvén - az eredmény magáért beszél A száraz számok nyelvén - az eredmény magáért beszél

Esküt tesznek, együttműködésre szövetkeztek Esküt tesznek, együttműködésre szövetkeztek

Esküt tesznek - de utána távoztak Esküt tesznek - de utána távoztak

Közös fellépés: áldás, békesség! Közös fellépés: áldás, békesség!

Alpolgármesterek, bizottsági struktúra, tagok: itt a teljes névsor!

De vissza végre az alakuló üléshez: a szokásos protokoll szerint a képviselők szavaztak az alpolgármesterek személyéről – a szó szerint borítékolt végeredményt a szavazatszámláló bizottság elnökeként Tóth Kálmán ismertette a közgyűlés résztvevőivel.

Dunaújváros általános hatáskörű alpolgármestere (és közjogi értelemben Pintér Tamás akadályozatása esetén a polgármester helyettese) Mezei Zsolt, a humán ügyekért felelős alpolgármester Barta Endre, míg a város koordinációs és városüzemeltetési alpolgármestere Szabó Zsolt lett.

Az alpolgármesteri eskü után a  képviselők egy határozati javaslat elfogadásával módosították a bizottsági struktúrát – az alábbiakban az új elnevezés és összetétel következik mind a hat testület esetében!

Pénzügyi, Gazdasági és Városüzemeltetési Bizottság  – elnöke Tóth Kálmán, külső tagjai: Deák Nóra, Lebics Edit, Felföldi Ágnes és Murányi Sándor
Közbiztonsági és Környezetvédelmi Bizottság – elnöke Orosz Csaba, külső tagjai: Andics József, Vereb Zoltán, Szőke István és Varjas Péter
Oktatási, Kulturális és Társadalmi Kapcsolati Bizottság – elnöke Szántó Péter, külső tagjai:Egressy Zsuzsa, Csathó Gábor, Novák Istvánné és Kurucz Gergely
Ifjúsági, Sport és Turisztikai Bizottság – elnöke Motyovszki Mátyás, külső tagjai: Parcz László, Rákosa Katalin, Baráth Artúr
Szociális, Egészségügyi és Lakhatási Bizottság – elnöke dr. Székely Károly, külső tagjai: Kovács Janka, Óvári-Timár Viktória, Kiss Tibor és Klein Judit
Ügyrendi, Igazgatási és Jogi Bizottság – elnöke Tóth Kálmán, külső tagjai: dr. Varga Balázs, Kárpáti Gábor és dr. Molnár István.

Az alakuló ülés utolsó számottevő momentumaként a külsős biztossági tagok tettek esküt, Tóth Kámán egy hozzászólásban megemlítette, hogy már holnap megkezdi a munkét a két, általa vezetett testület, majd Pintér Tamás polgármester közölte: október 31-én, csütörtökön 9 órától rendkívüli közgyűlés lesz.

Ennyit a protokollról, az esküözönről és az áldásról – kezdődhet végre az érdemi munka!

Kommentek