Október 23., Dunaújváros: "... a szabadság, a szabadság egy nagyon édes dal!"

Öcaline • 2019. október 23. 17:52 • Közélet 0 0

Méltó módon ünnepelte az 1956-os forradalom és szabadságharc kitörésének évfordulóját szeretett városunk: előbb a temetői kopjafánál volt ünnepi megemlékezés, majd a Bartók Kamaraszínházban rendezett ünnepségen a Vasas táncosainak műsora mellett Pintér Tamás polgármester mondott köszöntőt, végül átvehették a Dunaújvárosért Díjat is az arra érdemesek. Ünnepi összegzés és minigaléria a hajtás után.

"A szabadság ott kezdődik, ahol megszűnik a félelem!" – Bibó István politikai gondolkodó, közíró, nem mellékesen jogász és az 1956-os forradalom és szabadságharc államminisztere drámai erejű mondata volt a dunaújvárosi megemlékezés mottója a ma délelőtt rendezett ünnepségeken. A forradalom kitörésének évfordulójára sokan látogattak a temetői kopjafához, hogy ragyogó időben, közösen emlékezzenek.

A Himnusz közös eléneklése után Sipos Imre és Jegercsik Csaba, a Bartók Kamaraszínház művészei idézték meg korabeli naplórészletekkel, versekkel és dalokkal a  forradalmi napok hangulatát, majd Kovács István görögkatolikus parókus mondott bibliai párhuzamokkal és példázatokkal súlyosbított  ünnepi beszédet. Az ünnepség szónoka kiemelte: 1956 hősei értünk adták életüket, és erejük, hűségük és reményük nem volt hiábavaló – a sokféle gondolkodású embereket összekötötte a közös cselekvésbe vetett hit, és az egyet akarás:
– A harc ott kezdődik, hogy önmagunkkal küzdünk meg; ha változást hozok a szívemben, a világ is megváltozik!

'56 példája arra tanít, hogy ne a fegyverek ropogása, ne a gyűlölködő, hangos hangok ereje, hanem a szeretet győzzön!

Az emlékbeszéd után koszorúzással zárult az ünnepi sorozat első felvonása: a kopjafánál az önkormányzat nevében Pintér Tamás polgármester és dr. Sürü Renáta jegyző koszorúzott, majd eseményt megtisztelő politikai pártok képviselői – szép gesztus, hogy az önkormányzati választáson együtt diadalt aratott "Rajta, Újváros!" Egyesület közösen! –, valamint az  intézmények vezetői, a nemzetiségek és civil szervezetek képviselői helyezték el az emlékezés virágait.

A folytatásra a Bartók Kamaraszínházban várták az ünneplőket 11 órától – elsőként a Dunaújvárosi Vasas Táncegyüttes ünnepi műsora idézte fel (a táncosok mellett remek archív fotókkal) a forradalom szépséges pillanatait, majd Pintér Tamás polgármester köszöntője – voltaképpen megválasztását követő szűzbeszéde – következett. A város első embere a mottóul választott Bibó-i gondolat mentén kiemelte: ahogy 1956-ban, úgy ma is aktuális a szabadság utáni olthatatlan vágy. És vele együtt a félelem elutasítása, amely nemcsak a sikerrel megvívott harcokban, de a félelem nélküli mindennapok közös építkezésében is testet ölthet:
– Elődeink azért harcoltak, hogy mi szabadon élhessünk; szabad szóval, szabad tettel, szabad lélekkel. Ahol szabadság van, ott kiteljesedhet a nemzet is – úgy érzem, most eljött az ideje a békének, az árkok betemetésének, a szeretet építő erejének szeretett városunkban; egy olyan időszak kezdetének, ahol tiszta szívvel, jó szándékú tettrekészséggel, együtt dolgozhatunk. Egy a városunk, közös az otthonunk, közös az érdekünk – ugyanakkor közös feladatunk és felelősségünk, hogy megkezdjük az építkezést. Forradalmunk öröksége, a forradalom és szabadságharc hőseinek emléke is erre kötelez bennünket. A reménytelenség, a gyűlölet, a háborúskodás ideje lejárt – független, büszke, élhető várost szeretnénk, hogy aztán független, büszke, élhető országban éljünk.

Ahol nincsenek lövészárkok, ahol a békés építkezés a legfontosabb jellemzője a mindennapoknak. Példát kell mutatnunk ebben – és '56 példája igazolja, hogy sikerülhet!

Az elmúlt évek szép hagyományát folytatva az ünnepség keretében adták át az önkormányzat legrangosabb elismerését, a Dunaújvárosért Díjat: a kitüntetést posztumusz kapta Neszmélyi György, továbbá dr. Máté Ágnes, a Szent Pantaleon Kórház sürgősségi osztályának vezetője, valamint a Szent Pantaleon Kórház Fül-orr-gégészeti osztályának kollektívája. A közösség képviseletében dr. Vaszkun László osztályvezető főorvos, valamint Béres Andrea osztályvezető főnővér vette át az elismerést a város első emberétől.
A díjazottak tiszteletére rendezett fogadáson Szabó Zsolt kijelölt alpolgármester méltatta az elismerésre érdemesültek szakmai munkáját, egyéni és kollektív teljesítményét.

Alkalmi webgaléria a mai ünnepségekről:

Most kelt fel a Nap... Most kelt fel a Nap...

Bibliai párhuzamokkal él Bibliai párhuzamokkal él

Mögöttük az elődöm Mögöttük az elődöm

Békés, közös építkezésben bízik Békés, közös építkezésben bízik

Kollektív elismerés Kollektív elismerés

'56 emléke szabadon él, mert  – idézve a kopjafánál tartott műsor egyik dalának szép sorát – "... a szabadság, a szabadság egy nagyon édes dal!"

 

Kommentek