ICA-D: Otthon jó – tárlatvezetésre várják a vendégeket szombaton

Öcaline • 2019. október 16. 16:26 • Kult 0 0

Mit jelent ma Dunaújváros a kortárs képzőművészetben? Egyebek mellett erre a nagy kérdésre keresi a választ a szeretett városunkból elszármazott Sasvári Edit művészettörténész három, szeretett városunkból származó alkotó, Kaszás Tamás, Keserue Zsolt és Várnai Gyula Otthon jó című kiállításának szombaton esedékes tárlatvezetésén. Izgalmas lesz – ki ne hagyd!

Érdekes, ráadásul minden ízében lokálpatrióta ihletettségű eseményre várja az érdeklődőket a Kortárs Művészeti Intézet (ICA-D) október 18-án, szombaton délután: Sasvári Edit művészettörténész tart tárlatvezetést az Otthon jó című kiállításon.
Amint arról az idevágó Castellum-előhangban már beszámoltam, az Otthon jó című tárlat három Dunaújvárosból származó képzőművész, Kaszás Tamás, Keserue Zsolt és Várnai Gyula alkotásait mutatja be, miközben arra is választ szeretne adni, mit jelent ma Dunaújváros a kortárs képzőművészetben.

Az eseményhez rendelt kedvcsinálóból kiderül, hogy más és más a viszonya a városhoz a három művésznek; eltérővé teszik a generációs különbségek, a mikroközösségek, amikben szocializálódtak és természetesen az is, mennyi időt töltöttek el ebben a városban. 

Ugyanakkor az évtizedek során mindhárman rendszeresen merítettek egyfajta dunaújvárosi forrásanyagból; az itt szerzett (kép)élményeket, ingereket, emlékeket felhasználták tárgyiasult vagy gondolati formában. 

Talán leginkább Várnai Gyula művészetére jellemző, hogy következetesen és szeretettel használja a város motívumkészletét, néhány pillanatig akár magyar szimbólummá is emelve azt a Velencei Biennálén, de Kaszás Tamás világhírű intézményekben felbukkanó makettjeit is több esetben a helyi modernista építészet inspirálta, míg Keserue Zsolt dunaújvárosi kultúrát feldolgozó dokumentumfilmjei szintén a helyi hagyományok, a közösség értékeinek átörökítését célozzák, ugyan egészen más módon. 
A tárlat, valamint a 18 órakor kezdődő tárlatvezetés sajátos nézőpontból láttatja városunkat és az alkotásokat egyránt: a most látható művek különbözőségeik ellenére kapcsolatban vannak egymással – a város esztétikájára reflektáló objektek, az emlékek hang- és fényinstallációi, grafikái, festményei túlmutatnak Dunaújvároson, pont úgy, mint a jurtába rejtett Nemzeti Tankönyv is. 

Mégis érezhetjük, hogy egy korszak, egy ország, egy város, a közös otthon tapasztalata köti össze őket. A belépés díjtalan – mindenkit szeretett várnak!

(Archív fotók: ICA-D - facebook)

Kommentek