Pintér Tamás polgármester: "... rengeteg tennivalónk lesz, de mindenki fellélegezhet Dunaújvárosban!"

Öcaline • 2019. október 14. 19:09 • Választás 0 0

Exkluzív összeállítással jelentkezünk, drága böngészők és aranyos mindenki, megválasztása óta az első terjedelmes interjút a Castellumnak adta Pintér Tamás, szeretett városunk új polgármestere. Bevallotta, hogy ilyen arányú diadalra még ő sem számított, beszélt a feladatokról és az együttműködés fontosságáról, és persze arról is, hogy a "Rajta, Újváros!" Egyesület nem csupán választási szövetséget kötött – élhető város megteremtése a cél. De előbb: ünnep, újra!

Szélesen mosolygott, hangosan énekelte a Himnuszt, meghatottan mondott köszöntetet a Városháza téren tegnap este. Nagyon boldognak tűnt!
– Az is voltam, nem vitás, a tegnapi nap eddigi életem egyik legboldogabb, legszebb napja volt – és ezúton szereném megköszönni mindenkinek, aki támogatott, hogy ezt a napot átélhettem. Köszönöm az ellenfeleknek is – erőt adtak nekem is, társaimnak is ahhoz, hogy töretlen hittel dolgozzunk a sikerért!
Sokáig ünnepelt? Kivel, kikkel? Könnyűvérű lányok, illegális tudatmódosítók?!
– Persze, meg kutyahús! (nevet) Komolyra fordítva: szerény kis ünnepség volt, de sokan voltunk, és azt hiszem, meg is érdemeltük az ünneplés óráit.

"... igyekszünk megszolgálni a bizalmat!"  

Pár ismerőssel "góltotót" játszottunk a választás előtt, én 8-2-vel messze-messze a legmerészebb tippel rukkoltam ki az egyéni választókerületekért folytatott viadalban, végül "söprés" lett, 10-0 a végeredmény az össz-ellenzéki formáció javára. Számított ilyen arányú győzelemre?
– Őszinte leszek, nem. Abban bíztam persze, hogy a "Rajta, Újváros!" Egyesület győz, de az arány meglepett. Éreztük, éreztem, hogy a város lakóinak elegük van a Fidesz-hatalom túlhabzásaiból, az üres szólamokból, sokan csalódtak, köztük olyanok is, akik látható fejlődést vártak az elmúlt években; azt hiszem, a választók most megbüntették a korábbi többséget. Őszintén mondom, nagyon, de nagyon büszke vagyok a dunaújvárosiakra azért, mert két éven belül kétszer tettek tanúbizonyságot példás bátorságukról. Úgy érzem, a megválasztott képviselők nevében is mondhatom, igyekszünk megszolgálni a bizalmat!  
Mi döntött?
– Sok-sok apróbb és nagyobb tényező: fontos volt, hogy pozitív kampányt folytattunk, fontos volt, hogy értékelvűek maradtunk, hogy szakmai alapú döntések határozott ígéretével, világos, követhető, a választók számára is fontos elemeket tartamaző programmal rukkoltunk ki. Fontos volt a kommunikáció különbsége is: az előbb említett büntetés egyik előidézője éppen az a már-már háborús uszítás, mocskolódás, hazudozás volt, amely ellenfeleinket jellemezte a kampányban. Elhiszi valaki ezt a kutyahúsos őrületet? Van épeszű ember, aki szerint én majd migránsokat csempészek a városba? Ezek nyilvánvaló hazugságok, ráadásul úgy érzem, vissza is hullott a terjesztőkre az a sok sár, amivel megpróbáltak bennünket bepiszkolni. 
Ilyenkor persze az a kérdés is felmerül, lesz-e erejük most, győztesként nem visszaütni. Lesz?
– Ez valóban kényes kérdés, és igen, a válasz határozottan az, hogy lesz. Szó sem lehet bosszúhadjáratról, de mindenkit a munkája szerint ítélünk meg. Elhatározott célunk, hogy végre újra a szakmaiság kerüljön előtérbe, legyen szó városfejlesztésről, pénzügyekről vagy éppen a nyilvánosság, a hiteles és pontos tájékoztatás műhelyeiről. Rengeteg kérdőjel van még, friss a győzelem élménye, de a szándék egyértelmű.
Volt már bent a Városházán?
– Még nem, az interjú után viszont pont oda vezet az első utam, és körülbelül ugyanezt fogom elmondani a hivatal dolgozóinak is: korrekt, hatékony, szakmai alapú és nagyon-nagyon célorientált együttműködést várok el mindenkitől, de aki dolgozik és jól dolgozik, az megnyugodhat – rengeteg tennivalónk lesz, de mindenki fellélegezhet Dunaújvárosban!

"... nincs győzelmi mámor, hátradőlés, se lazítás”

Lesz 100 napos program? Mik a legfontosabb teendők?
– Öt éves program lesz! (nevet) Viccet félre, most a legfontosabb a kármentesítés, az átadás-átvétel lehető leggyorsabb és leginkább zökkenőmentes lebonyolítása lesz – jogászokkal, gazdasági szakemberekkel készülünk erre, azzal a határozott céllal, hogy rendet tegyünk a város gazdálkodásában, és kiszűrjük azokat a tényezőket, amelyek az eddigi pazarláshoz, az átláthatatlan döntésekhez, óvatosan fogalmazva is mutyigyanús lépésekhez vezettek. Az a rossz sejtésem ezzel együtt, hogy lesznek még meglepetések. Összességében azonban mindenképpen optimista vagyok: rengeteget tettünk együtt, közösen a sikerért, de a munka most kezdődik – vagy a java legalábbis biztosan. Nagy erőkkel fogunk bele, nincs győzelmi mámor, hátradőlés lazítás.
Az össz-ellenzéki alakulatok győzelmének van egy fideszes narratívája, ami körülbelül úgy írható le, hogy az ellenzék választási megállapodást kötött, de a győzelem után ezek a szövetségek széthullanak, megkezdődik a cívódás, a pártos viszály. Erről mi a véleménye?
– Tipikus fideszes elképzelés, harc, belviszályok, ármány, pusztulás – szerencsére köszönő viszonyban sincs a valósággal, egyébként pont úgy, mint az a másik kedvenc lózung, hogy amelyik város nem állt be a kormánypárti jelöltek mögé, annak nem juthat forrás fejlesztése, működésre. Szerencsére mind a kettő légből kapott állítás, a viszály például esetünkben égbekiáltó ostobaság is: az elmúlt hónapokban együttműködés terén csillagos ötösre vizsgázott a szövetségünk, összeszoktunk, összedolgoztunk, mi több, össze is barátkoztunk. 

Az előttünk álló feladatokra összpontposítva merem állítani, hogy ez az együttműködés hosszú távú lesz: nem választási szövetséget kötöttünk, hanem egy új, életképes és élhető város megteremtéséért szeretnénk együtt dolgozni!

Viták persze lesznek, ez egyértelmű, hiszen demokraták vagyunk, hiszünk az értelmes párbeszéd, a hasznos vita teremtő erejében. Ugyanakkor még egyszer hangsúlyoznám: nem arra szövetkeztünk, hogy megdöntsük a Fideszt, hanem arra, hogy élhetővé, lakhatóvás, prosperálóvá és vonzóvá tegyük a városunkat.

Hatékony szövetségben – minden színtéren!

Körvonalazódik az új városvezetés személyi összetétele?
– Nem szeretném megkerülni a kérdést, de neveket nem fogok mondani. Terv van, de szeretnénk most, az eredméynek ismeretében újra átbeszélni ezt a témát. Nem pozíciókban gondolkodunk, hanem feladatokban és alkalmasságban. Szakmailag megalapozott döntések meghozására képes embereket keresünk, hiszen nem az a képlet, mint az előző önkormányzat idején, hogy a barátok helyzetbe hozásán túl négy évig nem csinálunk  semmit aztán egy évig görcsösen igyekszünk behozni a lemaradást, meg mellette eszeveszetten kampányolunk. Az a terv, hogy egy-egy képviselő a saját körzetének az ügyein túl egy-egy terület "gazdája" lesz, legyen szó sportról, kultúráról vagy éppen városüzemeltetésről. Nem vízfejeket akarunk termeteni, hanem hatékony és eredményes, az érintett terület képviselőivel folyamatos párbeszédre törekvő képviselet megvalósítására törekszünk.


Meg átláthatóságra és áttekinthetőségre, legalábbis a kampány során ez  a téma is gyakran előjött. A sajtó képviselőjeként és városlakóként egyaránt kérdezem: bízhatunk abban, hogy a korábbinál transzaprensebb lesz az önkormányzati működés? 
– Igen, egyértelműen. Átlátható, megokolt és felelős döntések születnek, nem lesz több mutyizás – nem feledhetjük el, hogy a választói döntés egyik fő tényezője éppen az volt, hogy ezeket egyszer és mindenkorra felejtsük el! Nagyon fontosnak érzem emellett, hogy – mind a közmeghallgatások során, mind az egyéb fórumokon, közösségi eseményeken – a választóknak a korábbinál több lehetősége legyen az érdemi párbeszédre a döntéshozókkal. Folyamatosan és határozottan szeretnénk újra tudatosítani, hogy mi vagyunk a városlakókért, nem pedig fordítva.
Egyetlen tényező erejéig lépjünk ki a város határain túlra; legalább a tervek szintjén kövonalazódhat egyfajta együttműködés, hálózati alapú kapcsolat a választásokon ellenzéki sikert felvonultató települések között?
– Nemcsak távlati terv, hanem elhatározott szándék egy ilyen együttműködés létrejötte. Egyfelől érdemes mindig tanulni mások példáiból és esetleges hibáiból – éppen ezért látogattam a közelmúltban az Eger polgármeteri székét szintén tegnap elfoglaló Mirkóczki Ádámmal, ahol éppen e témákról egyeztettünk a tegnap újraválasztott Botka Lászlóval –, másrészt az sem titok, hogy éppen a sikeres, élhető, fejlődő ellenzéki városok szolgálhatnak példaként arra, hogy élet a NER-en túl. Éjjel Budapest megválasztott főpolgármestere is gratulált – vele is szóba került az együttműködés lehetősége.
Apropó, Cserna Gábor is gratulált?
– Igen, szintén tegnap este. És nagyon korrekt módon, azt kívánta, hogy mindig a városért és a városlakókért dolgozzak. Így is lesz.

A Castellum kapcsolódó anyagai a témában!

Önkormányzati választás 2019 – online (katt) >>
Söpréssel győzött az ellenzék Dunaújvárosban (katt) >>

(Fotók: "Rajta, Újváros!" Egyesület - facebook; Castellum-archív)

 

Kommentek