Modern Városok Programja mifelénk: a beváltatlan ígéretek tárháza, mindmáig

Öcaline • 2019. október 3. 18:25 • Menj el szavazni! 0 0

Tökéletesen választott (ismét) kampányszlogent a közpénzekből kutyahúsevéssel riogató, a semmittevést kapkodó, jelentős csúszással megvalósult látványberuházásokkal palástoló, érdemi eredményt az elmúlt önkormányzati ciklusban felmutatni képtelen helyi Fidesz-tömörülés: az "Előttünk a város, mögöttünk a kormány" lózungja különösen annak fényében mulattató, hogy a Modern Városok Programja keretében néhány tetszetős, de városstratégiai szempontból elhanyagolható tételen túl semmi, de semmi nem valósult meg. 

Egy röpke visszatekintéssel kezdenék, mert már a kezdetek kezdete is elég érdekesre sikeredett: míg a Modern Városok Programja (MVP) fideszes szempontból igazi sikertörténet volt 2016-ban, Orbán Viktor emlékezetes országjárásával és a nyomában töpködő milliárdokkal, addig hozzánk elég nehézkesen jutott el a Főfőnök. Megírtam anno, itt van!

Orbán-vizit Dunaújvárosban: nehéz szülés (katt!) >> 

Arról, hogy milyen ígéretekkel érkezett a miniszterelnök, szintén terjedelmes összeállítást közölt a Castellum – Dávid anno nem mulasztotta el megjegyezni azt sem, hogy valóságos ígéretkosarat borított a lelkes dunaújvárosi Fidesz-fanok elé a kormányfő – mutatom máris, nézzétek!

Szülinapi ígéretkosár (katt!) >>

Még szerencse, hogy időben kapcsoltunk, és már az első híradások után néhány nappal megfogalmaztunk néhány, hmm, khmm, mondjuk úgy, kétkedő szót az ígéretek kapcsán. (Most, három és fél évvel a történtek után nagyon szégyellném magam, ha akkor ezt elmulasztottam volna.) Szerencse például, hogy már akkor leírtam a bevezetőben emlegetett, egyébként egyszerre nettó fenyegetésne és ordas hazugságon alapló előttünk-mögöttünk kampányszlogen magyar fordítását, most csak idemásolom:

"(... )Hülye, aki nem érti: aki nem lép egyszerre (velünk), az nem kap rétest estére (tőlünk)."

Ugyanitt rögzítettem azokat a jelentős, megkerülhetetlen tényezőket, amelyek ugyan a helyi fidesznyik kommunikációban pimf ellenségeskedésként könyveltettek el, de egy város életében valamicskét csak-csak számítanak; hosszabb idézet következik, tessék kapaszkodni!
"... ez a város nem épül, hanem leépül, nem fényeskedik, hanem sötétbe borult, (...) a Fidesz uralgása alatti immár nettó másfél ciklusban nemhogy stagnált, de a jelentősebb mutatók (korfa és lakosságszám, beruházási és/vagy vállalkozói potenciál, befektetői bizalom és aktivitás) tekintetében sosem látott mélységekbe zuhant. Minimum gyanús ügyletek sora, kétes alakok a közgyűlési és bizottsági színtéren, legalábbis megkérdőjelezhető képességű, tudású és – hadd legyek megint diszkrét – silány emberi jellemzőkkel bíró akarnokok fontos döntéshozó pozícióban. Pártkatonák helyzetbe hozása itt, tomboló hülyeség ott, botrányos dolgok mindenütt..."

Ez egy szerződés. Tehát mindent, ami benne foglaltatik, meg kell csinálni – az első betűtől az utolsóig! Ez egy szerződés. Tehát mindent, ami benne foglaltatik, meg kell csinálni – az első betűtől az utolsóig!

A teljes összegzésért kattannod kell – méghozzá ide!

Orbán-vizit, utóhang: az ígéretes város (katt!) >>

Szintén a témához kapcsolódva látott napvilágot nálunk Fejes László vendégposztja – amely az ígéretek megvalósulásával, megvalósíthatóságával kapcsolatos kételyek mellett a város modernitás-problémájára is reflektált. Összegző megállapításai máig fájóan aktuálisak: a Modern Városok Program városunkra szabott terveinek előkészítése nem volt megfelelő; a felsorolt tételek semmilyen koncepciót nem jeleznek, ötletroham jellegűek; a város valós problémáinak megoldása, és a város valódi modernizálása (= élhetőbbé, ezzel vonzóbbá tétele) szempontjából több jelentéktelen, esetenként szükségtelen, sőt, egyenesen elhibázott tételt tartalmaznak. 

A teljes vendégposztot itt találod!

Modern város-e Dunaújváros? És ha igen, miért nem?! (katt!) >>

Mindezzel együtt 2016-ot írtunk, bőven volt idő hát arra, hogy a tételes tervekből legyen is valami – pláne, hogy alig másfél hónappal a miniszterelnöki  vizit után megjelent az MVP dunaújvárosi fejezeteit taglaló kormányhatározat is – az együttműködési megállapodás végrehajtásával összefüggő feladatokról szóló dokumentum a Valóság barátai számára elérhető a neten, akár te is elolvashatod, érdemes végigböngészni!

1394/2016. (VII. 21.) Korm. határozat – net.jogtar.hu (katt!) >> 

Az MVP dunaújvárosi terveinek Castellum.do által megszerzett tőpéldányátból az is kiderül, hogy – öt hangzatos fejezetre bontva – összesen 45 milliárd 633 millió forint jut a városnak a fejlesztésekre. Illetve na, jutna, vagyis, ööö, jutott volna. Ha minden megvalósul.

Érdemes a főszámokat újra elővenni: sport, kultúra, rekreáció – 6 tételben 10,03 milliárd HUF; közszolgáltatások fejlesztése – 5 tényezőre 5,174 milliárd HUF; közlekedésfejlesztés – 4 feladattal 9,919 milliárd HUF; gazdaságfejlesztés – 2 alaptétellel 13,4 milliárd HUF; környezeti fejlesztések – 4 tételben 6,57 milliárd HUF. 21 fejlesztési terv. 

Túl szép, hogy igaz legyen, sóhajtottam 2016-ban. És mára beigazolódott a gyanú: dehogy igaz, fele se igaz, de még a negyede se. Egy másik negyede meg másutt lesz igaz...

Mert ugyan az MVP hangzatos lózungjaira sorra-rendre hivatkozik a valósághajlítás terén is jeleskedő helyi hatalom, a szomorú valóságot mégis csak az ellenzékiség vádját nagy gonddal kerülő Magyar Idők is rögzítette – a lap mindössze négy projektről számolt be a kormányfő vizit első évfordulóján: az MTI nyomán született összegzés szerint összesen 8,7 milliárd forintból felújítják az élményfürdőt és a sportuszodát, megújul a Szalki-sziget, emellett járási hivatali épületet alakítanak ki, továbbá a Terület- és Településfejlesztési Operatív Programban (TOP) középületeket, közterületeket újítanak fel.

A Műugró centrum tervén már 2016-ban is visongva nevettem, nem is lett belőle semmi, a köztér- ás közútfelújítás fókuszába a Vasmű út került, de a város fő bevezetési útvonalai mindmáig katasztrofálisak, a programban "szálloda, felnőttképzés, múzeum" megjelöléssel rögzített városi funkcióváltó tényezőt is kilőttük a Holdba, szálloda nem lett, a múzeum maradt a helyén, slussz und passz, 2,854 milliárd forint beragadt. Ugyanígy ugrott a város közösségi közlekedésének fejlesztését célzó beruházás (ja igen, tervek már vannak!), és ha valaki nagyon figyel, észreveheti, hogy a kátyús utakon még mindig nem elektromos buszok közlekednek. 
A gazdaságfejlesztési terv(ek)nek külön posztot tervezek, miután éppen a napokban jelent meg egy oknyomozó összegzés arról, hogy a Dunaújvárosba szánt fejlesztések – és fejlesztési pénzek – jó része Iváncsán landolt. 

Az unortodox gazdaságfejlesztés jegyében fogant, ugyanakkor velejéig NER-kötődésű ügylet nulla, azaz nulla munkahelyet teremthet szeretett városunkban; mindezt a tervek szintjén a teljes fejlesztési keret több mint negyedéért: a logisztikai központ I. ütemére szánt 12 milliárd forint messze az egész tervezet legjelentősebb tétele!

A végére hadd idézzem Orbán Viktor 2016-ban mondott veretes szavait – a merjünk nagyot álmodni, a hello, röfik és persze a tizenegyedik parancsolat jegyében:

"Ez egy szerződés. Tehát mindent, ami benne foglaltatik, meg kell csinálni – az első betűtől az utolsóig!"

Hát, szó se róla, mifelénk ez nagyon szépen összejött...

(Összeállításunk a Castellum.do új, Menj el szavazni című sorozatának keretében készült!)

Kommentek