444.hu: átfogó elemzés az ellenzéki összefogás esélyeiről – Dunaújváros egyértelműen a "nyerhető" kalapba került

Öcaline • 2019. szeptember 5. 17:11 • Választás 0 0

A nagyvárosokra koncentráló összegzést publikált az önkormányzati választás előtti első jelentősebb vidéki esélylesésében a 444.hu. A Castellumhoz hasonlóan nem NER-kompatibilis tartalmakra fókuszáló hírportál külön is kiemeli szeretett városunkat – a hajtás után néhány alaptétel, meg persze a helyi viszonyokat taglaló fejezet következik.

Izgalmas összegzést jelentetett meg az ellenzéki összefogás esélyeiről a 444.hu: a nem kormánypropagandát folytató magyar médiavilág egyik meghatározó orgánuma – amely így a Castellumhoz hasonlóan nem az Orbán-rezsim lózungjaival van tele, illetve azzal, csak éppen nem megerősítő szándékkal – öt általános tényezőt említ, amelyek együtt még kegyetlen ellenszélben, a legaljasabb módszerek ellenére is alkalmasak lehetnek a lokális Fidesz-uralom megtörésére.

Az összefogás erejével

Az első és legfontosabb tétel mindjárt az összefogásé: míg eddig csak elvétve – eklatáns példaként időközi választás során Hódmezővásárhelyen, vagy az országgyűlési választások alkalmával éppen szeretett városunkban – találkozhattunk a "taktikai szavazás" gyakorlatával, Magyari Péter terjedelmes elemzése szerint az októberi önkormányzati választásra először valósul meg a nagy és teljes ellenzéki összefogás.  
Ennek nyomán az összes budapesti kerületben, valamint szinte az összes vidéki nagyvárosban – itt is akad két ellenpélda, Debrecen és Békéscsaba – egységre jutottak az ellenzéki pártok abban, hogy közös polgármester-jelölt veszi fel a kesztyűt a Fidesz(-KDNP) aspiránsával szemben. Új elem, hogy az összefogások általában kiterjednek a városi képviselő-testületek egyéni jelöltjeire is. 
Az együttműködés eredményeként az ország legnagyobb részén egy az egy ellen versengenek az fideszes és ellenzéki pártok által jelölt polgármesterek – itt a már említett "taktikai szavazás" elve köszön vissza, mert bár ugyan lehetnek olyan választók, akik éppen a megegyezés miatt nem járulnak az urnához (ezzel ugyan szinte biztosan a jelenleg regnáló fideszes hatalmat erősítik, az ugyanis képes lehet a megmaradt tábor teljes mozgósítására), de az elégedetlen választók biztosan nem  több irányba szavaznak, így legalább az esélyt megadják az ellenzék egységes fellépésére; hogy ez aztán mire lesz elég, az persze nem utolsósorban a következő hetek eseményeinek/történéseinek függvénye. Ha az ellenzék hatékonyan, a helyi gondokra mkoncentrálva kampányol, valamint a lehető legtöbb választót, köztük a bizonytalanokat is képes hatékonyan megszólítani, akkor jó esélye lehet a helyi hatalmi NER-gócok felszámolására.

Helyi ügyekre fókuszál, helyi gondokra helyezi a hangsúlyt Helyi ügyekre fókuszál, helyi gondokra helyezi a hangsúlyt
Szintén közös nevező, hogy a nagy összefogásban általában eltűnnek a korábban meghatározó ideológiai-pártpolitikai különbségek: többnyire az MSZP, a Jobbik, a DK, a Momentum, a Párbeszéd és az LMP is bekapcsolódik az ellenzéki szövetségbe – gyakran egy ernyőszervezet közös jelöltjeként indulnak mind a polgármesterek, mind a testületek egyéni jelöltjei.

Mint köztudott, szeretett városunkban is ez a helyzet – az össz-ellenzéki "Rajta, Újváros!" Egyesület  szükségességéről és az egyesület zászlóbontásáról korábban a Castellum is hosszasan értekezett, az idevágó tartalmakat itt találjátok!

Kötelező lesz az ellenzéki összefogás (katt!) >>

"Rajta, Újváros!": zászlóbontás (katt!) >> 

A 444.hu elemzése arra is kitér, hogy az egyeztetéseket a pártok jórészt a helyi szervezeteikre bízták, azzal, hogy egyezzenek meg abban, akit/akiket jónak látnak. A tárgyalásokba közvetítőként kapcsolódott be – Dunaújvárosban is – Márki-Zay Péter mozgalma, a Mindenki Magyarországa. A városokra lebontott esélylesés során a hírportál azt is rendre jelezte, hogy az adott településen hogyan szerepelt a Fidesz a májusi EP-választáson. Megjegyezve, hogy bár a polgármester-választás nyilvánvalóan a személyekről is szól – meg a lokális jellemzőkről, tehetjük azonnal hozzá; még a Fidesz józanabb szimpatizánsai között is sok olyan akad, akit elborzaszt a dr. Dorkota Lajos és Cserna Gábor nevével fémjelzett helybetopi és fejlődésképtelen bénázás, meg az ehhez társuló, agresszíven ostoba ellenségkeresés.  A 444 egy fontos tételt is beránt a képletbe, nettó matek, de nagyon igaz: ott lehet inkább az össz-ellenzéki jelölt(ek)nek komolyabb esélye, ahol a Fidesz tavaszi támogatottsága nem közelítette meg az 50 százalékot. A hírportál már a bevezetőben említi szeretett városunkat, íme:

"A mostani összefogás nyomán az ellenzék esélyi sokat javultak. Miskolcon, Pécsen és Dunaújvárosban például kifejezetten esélyesnek számítanak az ellenzéki polgármester-jelöltek, és még több másik nagyobb városban is nyitott a verseny."

Mindezek után lássuk – régi szép szokásunkhoz betűhíven – a szeretett városunkra vonatkozó  összegzést!

Személyes jelenlét, közvetlen megszólítás Személyes jelenlét, közvetlen megszólítás

Dunaújváros az esélyesek között

"Dunaújvárosban a közös ellenzéki jelölt Pintér Tamás, aki az egyetlen jobbikos egyéni mandátumot szerezte az országban a tavalyi parlamenti választáson. Most ismét megpróbál győzni Dunaújvárosban, és esélyeit növeli, hogy ezúttal a baloldal is őt támogatja. A Fidesz ismét Cserna Gábort indítja, aki már 9 éve polgármester."
Az elemzés kitér az EP-választás eredményére is – e téren ismét egy, az ellenzék számára biztató tényezőt említve:

"A Fidesz itt bőven az országos átlaga alatt szerepelt, csak 40 százalékot kapott tavasszal."

A 444.hu országos szintű esélylesését itt étheted el!

Ők mennek neki a Fidesznek vidéken (katt) >>

A kampány java természetesen még hátravan, tökéletesen látszik az is, hogy a hatalmi bázis érzi a veszélyt, így várhatóan egészen durva hetek elé nézünk, de a rajtpozíciók tekintetében az össz-ellenzéki kilátások meglehetősen jók. Hadd idézzem a májusi "előhang" utolsó mondatait: 

"... ha a biztató mutatók és a teljes összefogás deklarált és hangsúlyozott ténye mellé okos, jól artikulált programmal és hatékony, szervezett, vidám és felszabadult kampánnyal rukkol ki az Élhető Város (mára: "Rajta, Újváros!" - Öcaline) közössége, akkor igenis vége lehet a narancser uralomnak szeretett városunkban. (...) ... a feladat adott – és a lehetőség is. Eljött az idő, élni kell vele."

(Fotók: "Rajta, Újváros!" Egyesület – facebook)

 

Kommentek