Önkormányzati választások: október 13-án dönthetünk – tudnivalók, alapelvek és Castellum-kódex máris itt!

Öcaline • 2019. július 29. 17:49 • Választás 0 0

Kiírta a köztársasági elnök az önkormányzati választás időpontját: október 13-án dönthetnek a választásra jogosultak az önkormányzatok összetételéről, valamint a polgármesterek személyéről. Összeszedtem a legfontosabb tudnivalókat – és persze ezúttal  is publikálom a választással kapcsolatos Castellum-kódexet!

Megjelent a köztársasági elnök kitűzési határozata, múlt péntek óta élnek a Nemzeti Válsztási Iroda (NVI) névjegyzékei – az informális előkészületek után megkezdődhet a hivatalos felkészülés is az október 13-án, vasárnap esedékes önkormányzati választásra!

Menetrend + tudnivalók

A névjegyzékek indításával párhuzamosan jelezheti a jelölő szervezetek az NVI-nél vagy a területi választási irodáknál indulási szándékukat – a jelöléshez szükséges hivatalos nyomtatványok mától érhetők el a választási iroda hivataklos weboldalán!
A menetrend a korábbi választások rutinját követi: a közintézmémyekben hamarosan megjelennek a választási hirdetmények és plakátok, és várhatóan július 30-án kitűzi a Nemzeti Választási Bizottság a nemzetiségi választást is (szintén október 13-i céldátummal).
Lássunk néhány fontos határnapot a választási vezető úton: a jelöltek (és a jelölőszervezetek) szeptember 9-ig adhatják le az induláshoz szükséges ajánlásokat – az ehhez szükséges darabszámok rendre az adott települések jegyzői által közzétett tájékoztatókból derülnek ki.
Az önkormányzati választás során a településekenszavazásra jogosult választópolgárok a  polgármester kilétéről és a képviselő-testület összetételéről döntenek.  Szeretett városunket nem érinti, de a térség településeit igen, hogy 10 ezer lakos alatti a települések esetén egyéni listák lesznek, illetve – a megyei jogú városok kivételével – a választók a megyei képviselő-testületre is szavazak.
A vonatkozó előírások szerint a kampány hivatalosan mindig 50 nappal a választások előtt kezdődik – idén augusztus 24-én lesz a kamányindító nap!

Castellum-alapelvek

A Castellum.do változatlan peremfeltételekkel készül az önkormámyzati választásra – elsősorban a Budapesten napvilágot látott 1993-as "Etikai szándéknyilatkozat" szakmai alapvetéseit alkalmazza a közelgő választás során.

Műhelyünk az alábbi alapelveket tartja tiszeletben a választási tartalmak közlésekor: 
– Szakmai tudásunk legjavát nyújtva törekszünk előmozdítani a választás eredményességét, törvény szerinti, etikus lebonyolítását.
– Fontosnak tartjuk, hogy a választással foglalkozó munkákban a választáson történő részvételre ösztönözzük a választókat.
– A szerkesztőség egyenlő esélyt kíván biztosítani az induló pártok és programjaik megismertetésére – a választási tartalmak kizárólag "Fizetett politikai hirdetés" formájában és megjelöléssel láthatnak napvilágot hasábjainkon. 
– A Castellum.do tartózkodik minden olyan megnyilvánulástól, amely a kampány durvulását eredményezheti.
– Honlapunk nem ad teret a kampány során a jelöltek közéleti szerepvállalásával nem összefüggő magánéleti vonatkozású információknak, kerüli a személyiségi jogokat sértő adatok és megnyilatkozások közlését. Alapelvként fogadja el, hogy a jelölt személyére vonatkozó közlések nem sérthetik a közízlést.
– A jelöltek politikai múltja ismertethető, s a személyére vonatkozó adat is, amennyiben az igazolhatóan befolyásolja a jelölt közéleti alkalmasságának megítélését.
– A Castellum.do a választásra vonatkozó jogszabályokban előírt ideig közölheti a közvélemény-kutatási eredményeket, illetve szintén a jelzett ideig élhet az internetes szavazás kínálta lehetőségekkel.
– A Castellum.do lehetőség szerint tartózkodik az országos vonatkozású kampányesemények taglalásától, erejét a helyi történések figyelemmel kísérésére koncentrálja.
– A Castellum pártpropagandát nem folytat, a szerkesztőség viszont fenntartja a jogot, hogy a választások idején a kampányhoz, a választáshoz kapcsolódó önálló anyagokat jelentessen meg.
– A szerkesztőség kinyilvánítja, hogy a Castellum.do népszerű facebook-felülete részben tőle függetlenül működik – az ott megjelenő választási tartalmakhoz főzött böngészői véleményekkel szerkesztőségünk nem feltétlenül azonosul.

Politikai hirdetések 

A Castellum.do kizárólag PR-cikkek formájában vállalja fizetett politikai hirdetések publikálását. E tartalmakat kizárólag a PR, marketing, hirdetés kulcsszó alatt publikáljuk, rendre "Fizetett politikai hirdetés" megjelöléssel közöljük a választással közvetlenül összefüggő hirdetéseket.

– A politikai hirdetések nem a lap álláspontját tükrözik, ám honlapunk hasábjain nem jelenhetnek meg jogsértő hirdetések. Lapunk elzárkózik a jó ízlést, az erkölcsi normákat és a személyiségi jogokat sértő tartalmak közlésétől – nem közlünk továbbá törvényesen bejegyzett párt rendezvényét megzavaró, illetve törvényesen bejegyzett párt bojkottjára felhívó hirdetést.
– A politikai hirdetések tartalmának minimum három munkanappal a tervezett első megjelenés előtt el kell jutnia szerkesztőségünkhöz. Kivételes, SOS megjelenés csakis sürgősségi felárral kérhető, de semmilyen felárral nem üthet ki egy politikai hirdetés másik, korábban befoglalt/ütemezett fizetett politikai hirdetést.
– A hirdetések szövegéért mind tartalmi, mind stiláris szempontból a hirdetés feladója tartozik felelősséggel – a Castellum.do kiemelt gondossággal ügyel arra, hogy hirdetések esetén ragaszkodjon a betűhív közléshez. A hirdetések tartalmi-stiláris módosítása csak felár fizetésével kérhető.
– A hirdetési megbízás egyben kötelezettségvállalás a hirdető fél részéről arra, hogy az esetleges tévedést hirdetés formájában – a sajtótörvény rendelkezései szerint – korrigálja.
– A Castellum.do hasábjain megjelenő politikai hirdetésekben lévő tartalmi kérdésekre csakis politikai hirdetésben lehet válaszolni. 
– A fizetett politikai hirdetések díjainál a Médiaajánlat aktuális árlistája az irányadó, a csomagajánlat választható opció, de a Castellum.do tartózkodik a hűségpartneri együttműködések, valamint a médiapartneri együttműködések és/vagy médiatámogatói megállapodások alkalmazásától, illetve az idevágó kedvezmények lehetőségének érvényesítésétől.

Fontos drótok itt

A Castellum.do részéről Nyulasi Zsolt Öcaline koordinálja a választási kampányhoz tartozó tartalmak megjelenését. 

Telefon: 20/3154731
E-mail üzenetek ide jöhetnek! (katt)>>
A Castellum facebook-felülete itt érhető el! (katt)>>

Mindezzel összefüggésben kérjük, a pártok, illetve jelölő szervezetek  jelöljenek ki egy személyt, aki – sajtófelelősként – a kapcsolatot tartja szerkesztőségünkkel a választások időszakában. Meghívót, tájékoztatást, megrendelést a továbbiakban csak a megnevezett személytől fogadunk el! Az adott párt nevében/képviseletében mástól nem fogadunk el fizetett politikai hirdetéseket!

Fontos választás előtt áll szeretett városunk (is) – nem titok, hogy felületünkön is gyakoribbá válnak a választás tétjét hangsúlyozó tartalmak! Jövünk, vagyunk és itt leszünk!

(Képeink illusztrációk a Castellum-archívumból)

 

Kommentek