Birkás István hagyatékának egy része Kunmadarasra került – állandó kiállítással!

Öcaline • 2019. március 28. 10:20 • Kult 0 0

Szülőfaluja, Kunmadaras ápolja a városunkban élt és alkotott Munkácsy-díjas festőművész szellemi hagyatékát – a nagyközségben hamarosan Birkás  István Emlékmúzeum nyílik, ahol persze elsősorban a szülőhely ihlette alkotásokat gyűjtik össze és mutatják be. Emléke él a hajtás után.

Kunmadarasi gondolatok (2013) Kunmadarasi gondolatok (2013) Birkás István Kunmadarason született 1947-ben, és bár a kitelepítéssel fenyegetett szüleivel együtt öt évesen városunkba költözött, idővel vissza-visszatért a gyerekkor meghatározó színhelyére – hogy miként, arról jöjjön egy betűhív idézet a Castellumhoz eljuttatott, az emlékmúzeum megnyitójához kapcsolódó tájékoztatóból:

"A rendkívül gazdag Birkás-életmű egyik – először az 1980-as évek közepén bemutatott – meghatározó műcsoportja a Kunmadarashoz kötődő, a művész személyes emlékei által ihletett festészet, amely elsősorban önazonosságának, hovatartozásának újrafogalmazása. Az emlékezés gyakorlatához kapcsolódik ezekben az alkotásokban az időről, az elmúlásról való gondolkodás is."

Szintén az említett összegzés eleveníti föl, hogy az alkotó 1979-ben tért vissza először kisgyermekkora, eszmélése színhelyére – erről egy évtizeddel később így emlékezett: "Az utóbbi évek legnagyobb élménye mégis az volt, hogy hazataláltam« a szülőfalumba, Kunmadarasra. A poros utcák, korhadó kerítések, nádfedeles házak számomra mind a hajdani otthont jelentik: azokat a tárgyakat, amelyek valamiért nagyon fontosak.
A hazatalálás gesztusa nemcsak új élmény, de intenzív ihletforrás is Birkás István alkotói pályáján: "fal-képein" nádazott falrészlet-, vályog- és kőimitációkat, valamint Kunmadarason gyűjtögetett öreg fadarabokat és használati tárgytöredékeket szerkeszt képpé.  És most éppen ezek az alkotások kerülnek fókuszba:  most nyíló múzeumban 16 nagyobb méretű festmény és 5 szobor állít emléket Birkás művészetének;  természetesen a kunmadatasi ihletésű művekre koncentrálva.

Létra (1991) Létra (1991)

Érdekes adalék, hogy bár szeretett városunkban nincs olyan kiállítótér, ahol megtekinthetők lennének a Birkás-életmű darabjai, Kunmadaras nagyot lépett: az állandó kiállításnak otthont adó múzeumot az önkormányzat támogatásával, az önkormanyzat tulajdonában levő házban alakították ki a helyi honismereti egyesülettel együttműködve. 

A múzeumot Pálinkás István író nyitja meg a szombaton 14.30-kor kezdődő eseményen, köszöntőt mond Györfi Sándor Kossuth-díjas szobrászművész – tárogatón közreműködik Molnár László.

Birkás István emléke él; köszönjük, Kunmadaras!

 

Kommentek