ICA-D: együtt emlékeznek Cyránski Mária szobrászművészre

Öcaline • 2018. május 9. 19:58 • gyász 0 13

Egyszerre megrendítően szomorú és rendhagyó eseményre készül a Kortárs Művészeti Intézet (ICA-D) csütörtökön délután: április 13-án, 78 éves korában elhunyt Cyránski Mária szobrászművész, a dunaújvárosi képzőművészeti élet meghatározó alakja – közös megemlékezésre várják a művészet helyi szerelmeseit.

Az örök társ és az avatott tisztelő: ifj. Koffán Károly festőművész és Wehner Tibor művészettörténész búcsúztatja a közelmúltban elhunyt Cyránski Mária szobrászművészt azon az emlékünnepségen, amelynek a Kortárs Művészeti Intézet (ICA-D) ad otthont május 10-én, csütörtökön 18 órától. Az alábbiakban a szervező intézmény búcsúztatójával tisztelgünk a dunaújvárosi képzőművészeti élet meghatározó alakjának eleven emléke előtt.

A Dunaújváros művészeti életében emblematikus szerepet betöltő Cyránski Mária – ifj. Koffán Károly művészházaspár 1965 óta élt és dolgozott városunkban; életművük, sorsuk szorosan összefonódott a város történetével. 2011-ben a Kortárs Művészeti Intézet még együtt köszönthette Cyrát és Károlyt hetvenedik születésnapjuk alkalmából a Retrospektív és a Fénysugár oldalnézetben című tárlatokkal.

"Itt kezdték meg a főiskolai éveket követően működésüket, itt alakították ki művészetük karakteres jegyeit, itt alkották meg az életművüket megalapozó munkákat, és műveikkel, kiállítási kollekcióikkal az 1980-as évek után is gyakran visszatértek pályakezdésük e színterére… A két művész azonos esztendőben, 1940-ben született, majd Budapesten együtt végezték főiskolai tanulmányaikat, és 1965-ben már művészházaspárként, Weiner Tibor hívására együtt érkeztek Dunaújvárosba – s ennyi azonosság után az sem csodálható, ha művészeti törekvéseikben is számos rokon vonás fedezhető fel. Azonos a két művész aspirációiban a sokirányú érdeklődés, a több művészeti ágazatban kifejtett tevékenység, azonos a művészeti életben való aktív szerep- és feladatvállalás, és összefűző jegy az erőteljes művészetpedagógiai indíttatás is." (Wehner Tibor)

Cyránski Mária a Magyar Képzőművészeti Főiskola szobrász szakán tanult, mesterei Somogyi József, Szabó Iván és Pátzay Pál voltak. 1974-ben Derkovits-ösztöndíjban részesült. Alapító tagja volt a Szekszárdi Művészek Egyesületének, a Tűzzománcművészek Magyar Társaságának és a dunaújvárosi Újpart Képző- és Iparművészek Egyesületének. Évtizedeken át rendszeresen szerepelt a dunaújvárosi és a Fejér megyei kollektív tárlatokon, az országos kiállítások, seregszemlék mellett külföldön is bemutatták alkotásait, többek között Krakkóban, Bécsben és Párizsban. Művei számos hazai közgyűjteményben megtalálhatóak. Köztéri alkotásaival országszerte találkozhatunk. 2008-ban munkásságáért megkapta a Pro Cultura Intercisae és a Tolna Megyei Művészetért elismerést.
"Cyránski Mária elsődlegesen a klasszikus szobrászati eszmények szellemében munkálkodó szobrász… a kisplasztikák és a kiállítási plasztikák készítése mellett a monumentális, köztéren elhelyezett kompozíciók körében alkotta meg legfontosabb műveit – a szobrászatát legszebben reprezentáló kompozíciói Dunaújvárosban leltek otthonra." (Wehner Tibor)
Cyránski Mária Dunaújváros közterein kiállított plasztikái településünk arculatának, történetiségének, identitásának emblematikus alkotórészei. 

Mesebeli szépségű, békét, szelídséget árasztó nőalakjai őrzik, életben tartják szellemiségét.

 

Kommentek