OLAF-jelentés: Dorkota doktor energiahivatali elnökként került képbe az egyre csak dagadó botrányban

Öcaline • 2018. március 1. 20:58 • Közélet 0 170

A Sistrade Kft. – amellyel szemben az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) jelentésében konkrét vádiratot fogalmazott meg – 13 megyében látja el a világítási rendszerek karbantartását, derítette ki a Magyar Nemzet. A lap ma publikál összegzésében régi ismerős nevére bukkantunk: dr. Dorkota Lajos a Magyar Energetikai és Közműszabályozási Hivatal elnökeként került képbe az OLAF-jelentésen alapuló, immár országossá duzzadt botrányban.

A közvilágítás városunkban is szépségdíjas sikersztorivá nemesült korszerűsítése mellett az üzemeltetése is óriási üzlet Magyarországon – és persze ezen a fronton is tarol a miniszterelnök vejéhez, Tiborcz Istvánhoz köthető Elios-botrány egyik főszereplője, adta hírül a Magyar Nemzet. A lap szerint Tiborcz jó barátja és üzlettársa, Hamar Endre cége hetven településen üzemelteti a közvilágítási rendszert; a Sistrade Kft. – amellyel szemben az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) jelentésében konkrét vádiratot fogalmazott meg – 13 megyében látja el a világítási rendszerek karbantartását.

Izgalmas átfedések (illusztráció: MNO) Izgalmas átfedések (illusztráció: MNO)

Az üzleti modell sikerének részletes áttekintése mellett érdekes adaléka az összeállításnak, hogy a lap állítása szerint a Sistrade sikerében jelentős szerepet vállalt a a Magyar Energetikai és Közműszabályozási Hivatal – amelynek elnöke nem más, mint dr. Dorkota Lajos, szeretett városunk díszpolgára. A lap szerint

"figyelemre méltó, hogy az engedélyeket az a rezsicsökkentés megvédésére létrehozott Magyar Energetikai és Közműszabályozási Hivatal adta a Sistrade Kft.-nek, amelynek elnökét személyesen Orbán Viktor nevezte ki. (…)

Dorkota Lajos 2013. július 1-jén állt munkába, és a rezsicsökkentési harc kellős közepén, három héttel kinevezése után gyakorlatilag az első cégek között már három településre – Hódmezővásárhely, Pécs és Szolnok – közvilágítási üzemeltetési engedélyt adott a Sistrade Kft.-nek. Innen jutott el a társaság a mostani 70 településig..."

A Magyar Nemzet ma napvilágot látott összegzése még egy izgalmas adalékkal szolgál: ezek szerint a MEKH-nek piacfelügyeleti joga is van – ugyanakkor egyáltalán nem zavarta a 2015 óta tartó OLAF-vizsgálódás, amely végül Hamar Endre cégére vonatkozóan is súlyos megállapításokat tett. 
A lap a 24.hu cikkeit idézve megállapítja: a cég jellemzően az önkormányzatoknak készített energetikai tanulmányokat, amelyek meghatározták a további ügymenetet is.

"Ezzel aztán lényegében eldőltek a feltételek a későbbi tenderkiírásokhoz, amelyekkel kivitelezőt kerestek az önkormányzatok. Rendre az Eliost találták meg."

Innentől már csupán egyetlen nyitott kérdés maradt: az OLAF-jelentésben foglalt, egyre több jogilag is minimum aggályosnak tételezhető piszkos ügy kapcsán mikor vetődik föl a MEKH és vele együtt a hivatal elnökének konkrét felelőssége.

Nem kell nagy jóstehetség hozzá: eljön az a pillanat is. Fényes lesz, a szó összes létező értelmélmében.

A Magyar Nemzet összegzését itt olvashatod el (katt!) >>

(Fotó és illusztráció: Magyar Nemzet Online; archív kép: MTI – Beliczay László felvétele)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kommentek