Ebösszeírás: február vége a határidő, aki elmulasztja, 30 ezret is fizethet!

Dávid • 2018. január 23. 13:31 • Közélet 0 82

A 2017-es ebösszeírás szeptember elsején kezdődött, s az eredeti elképzelések szerint december 31-ig tartott volna, ám valami oknál fogva két kerek hónapnyi haladékot kaptak a gazdik az önkormányzattól, aminek fényében kutyás barátaimnak egészen február 28-ig van lehetőségük leadni az ebösszeíró adatlapokat. Aki eddig nem tett eleget kötelezettségének, éljen a módosított határidővel, a bírság ugyanis nem kevesebb mint 30 ezer forint! 

Ebösszeírás legutóbb 2014-ben volt városunkban. Mivel az állatok védelméről és kíméletéről szóló paragrafusok értelmében legalább 3 évente meg kell ismételni az adatgyűjtési műveletet, így várható volt, hogy legkésőbb 2017-ben ismét az ebösszeíró adatlapok kitöltésére és megküldésére szólítja fel az önkormányzat a gazdikat. 

Tudniillik a települések önkormányzatai a kutyások által szolgáltatott adatokról helyi, elektronikus nyilvántartást kötelesek vezetni. A hivatalos indoklás szerint – idézem –  „az állat tulajdonosai, tartója és más személyek jogainak, személyes biztonságának és tulajdonosának és tulajdonának védelme, valamint ebrendészeti és állatvédelmi feladatainak hatékony ellátása céljából”. 

Egyes vélemények szerint többen vélhetően azért nem tesznek eleget adatszolgáltatási kötelezettségüknek, mert tudják, négylábú társaik nem diszponálnak transzponderrel, közkeletű nevén: chippel, ami az ebösszeírás során nyomban kibukhat. Vélt félelmük persze nem alaptalan: egy 2010-es kormányrendelet értelmében 2013. január 1-jétől minden 4 hónaposnál idősebb eb csak és kizárólag transzponderrel megjelölve élhet velünk. 

Mivel én magam a Dunaújvárosi Állatvédő Egyesület (DÁV) önkénteseként is működök (ebben a pillanatban ideiglenes befogadóként a képeken látható fickóval dolgozom), pontosan tudom, milyen fontos funkciót láthat el adott esetben a kutyusainkba ültetett elektronikus azonosító. Amikor szervezetünkhöz kerül egy kutyus, rögvest chipleolvasó készülékünkhöz nyúlunk, bízva abban, megtudhatjuk, honnan kóborolt el barátunk. A legtöbbször azonban sajnos nem járunk sikerrel. Ha mégis, akkor az adatok kiolvasását követően pillanatokon belül értesítjük a kutyus gazdiját, hogy ne aggódjon, kedvence jól van és kalandos felfedőző útja után már alig várja, hogy újra együtt lehessenek.

A transzponder tehát egy hasznos kis dolog. Ráadásul a beültetésének – a közhiedelemmel ellentétben – semmilyen egészségügyi kockázata nincs. A megjelöltetés pedig kortól és egészségügyi állapottól függetlenül abszolválható. A transzponderrel történő ellátást rendszerint állatorvos végzi; a szakembernek a mikrochipet pedig 8 napon belül kötelessége regisztrálnia a dedikált adatbázisban. A mikrochip beültetésének (és annak regisztrálásának) elmulasztása akár 45 ezer forintra rúgó állatvédelmi bírság kiszabásával is járhat. 

És ha már bírság: az önkormányzatok által koordinált, önbevalláson alapú adatszolgáltatás ignorálása szintén tízezres nagyságrendű büntetést vonhat maga után. In concreto: 30 ezer forintunkba fájhat az ebösszeírás mellőzése. Lásd: 244/1998. (XII. 31.) Korm. rendelet az állatvédelmi bírságról.

Az adatszolgáltatás szerencsére már online is lehetséges. Az ebösszeíró adatlapokat innen tudjátok letölteni, míg a gondosan kitöltött, szignózott, majd scannelt doksit végül ide, az ebosszeiras@pmh.dunanet.hu mail címre passzolhatjátok el egészen február 28-ig. 

 E X T R A   

A cikkhez társított képek illusztrációk, a labrador-vizsla kan kutyust pedig Nimródnak hívják és örökbe fogadható. Kinológiai oktató ismerősöm szakmai véleménye nyomán

  • az aktív, magabiztos, kezdeményező kutyussal az átlagosnál is többet érdemes foglalkozni,
  • ezzel együtt jövőbeli embertársának maradéktalanul határozottnak és következetesnek kell lennie.
  • Ebből fakadóan első kutyásnak nem ajánlott,
  • ahogyan gyerekes családba se feltétlenül.
  • Merthogy Nimród bár egy szeretetteljes négylábú, ún. gátolt harapása sajnos nem kiépített a szakember szerint.
  • Végül, de nem utolsósorban az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy a kezdeti időszakban szeparációs szorongással még akkor is érdemes számolni, ha a gazdinak sikerül elnyernie a „falkavezér” szerepét.  

Nimród jellemrajza bár első blikkre akár még ijesztőnek is tűnhet, azt azért nem árt tudni: mi remekül kijövünk egymással – megfelelő gazdi mellett pedig a világ legcsodálatosabb társává válhat! A kutyus egyébként még késő ősszel csatlakozott egy gazdihoz, aki éppen vizsláit sétáltatta a Római városrészben. A viselkedését elemezve az sem teljesen kizárható, hogy korábban akár bántalmazhatták is. Transzponderrel egyesületünk látta el Nimródot, aki jelenleg ivartalanításra vár. Meg persze egy szerető gazdira. Az örökbe adás, illetve az örökbefogadás menetéről az egyesület Facebook-oldalán tudhatsz meg többet errefelé! További képek Nimródról itt

 Diszklémer 

A Castellum.do a Dunaújvárosi Állatvédő Egyesület médiapartnere; Tóth Dávid, a lap társalapító-újságírója pedig a szervezet önkéntese. 

 

Facebook | E-mail | Cikkek | 

Twitter | Támogatás

Kommentek