Közvilágítás: tüntetés lesz a balul elsült korszerűsítés ellen kedden

Dávid • 2015. december 6. 18:27 • Közélet 0 822

Egyenesen Cserna Gábor polgármesternek üzennek a résztvevők a kedden kora estére tervezett demonstrációval: hozzák végre helyre azt, amit tönkretettek. Vagyis szeretett városunk közvilágítását. A tüntetők újra látni szeretnének – és biztonságosan közlekedni gyalogosként, autósként egyaránt. A mottó is sokatmondó: "Legyen ismét világos! Világos?" 

 

Az önkormányzat 238 millió forintos korszerűsítési programja alapvetően nem ördögtől való kezdeményezésként startolt, ám mégsem sikerült azt úgy kivitelezni, hogy aztán ne a balul elsült projektről beszéljen mindenki. A döntéshozók egészen szűk körétől eltekintve kortól, nemtől, iskolázottságtól, világnézettől és politikai elkötelezettségtől függetlenül mindenki kitűnően látja – mert lát –, hogy nem lát az új indukciós lámpatestek által megvilágított területeken. A beruházás révén kicserélt izzók még a parasztvakításhoz is meglehetősen gyérnek bizonyulnak, s az autósok nem hogy a zebrára lelépő gyalogosokat, de még az utat sem látják. Javában tapossuk már a téli időszakot, melynek nyomán korábban sötétedik. Sok gyerkőc az iskolából késő délután igyekezne haza, ám az új közvilágítási rendszer révén különösen veszélyes körülmények között. A szülők aggódnak, s mindenki más is, ha problémás gyalogátkelőn kell átsétálnia – az autósok pedig konkrétan rettegnek a városi utakon. Többen állítják, pontosan tudják, hol vannak a zebrák felfestve, s nem is azzal van a baj, hogy nem látják a gyalogátkelőhelyeket, hanem azzal, hogy nem tudják időben észrevenni az azon áthaladni szándékozókat. 

 

Tesztüzem, mi? 

Az új lámapestek hatékonysága több mint botrányos. Mindamellett, hogy fényerejük kritikán aluli, rendkívül kis területet képesek csak megvilágítani maguk körül. Így egyszerre nem egy, hanem rögtön két jelentős problémáról beszélünk. És még csak nem is tértünk ki a felelősök, vagyis a politikusok nemtörődömségére. A beruházást mindmáig erőteljesen védelmező hatalmi többség egy része szerint nincsen semmi gond a korszerűsített rendszerrel, meg amúgy is: "a falevelekről hibátlanul visszaverődik a fény" – mondta Lőrinci Konrád fideszes képviselő az Erkel kerti társasházak közös képviselőjének még korábban. Meg azt is, hogy ő maga győződött meg arról, hogy a felháborodott városlakók bizony indokolatlanul elégedetlenkednek, hiszen egy mobiltelefonos applikációval bevizsgálta a sokat kritizált lámpatesteket, s rögtönzött méréseiből azt a konzekvenciát vonta le, az égvilágon nincsen semmiféle kivetnivaló az új lámpatesteik működéseivel. (Hadd tegyük hozzá rögtön, a legutóbbi közgyűlésen már Szepesi Attila alpolgármester is gyors és hatékony korrekciót ígért – igaz, azóta ismét legurult két hét, nyakunkon az ünnepek, megoldásnak se híre, se hamva.)

Képviselői álláspont ide, alpolgármesteri ígéret oda, a helyi NER erő nem sieti el a probléma orvoslását, ráadásul mindeddig egyetlen fideszes városatyáról sem tudunk, aki azzal csapott volna az asztalra, hogy "gyerekek, ezt bizony alaposan elbasztuk"; sőt, az önkormányzat kommunikációs hadteste is mindössze odáig jutott a rendszerbe állítás után egy hónappal, hogy "nyugalom, mindez csak tesztüzem, hát nem tudtatok róla?" (Nem, persze, hogy nem, de valószínűleg még az sem így tudta, aki a szóban forgó kommünikét jegyezte.) 

A folytatás sem volt mentes a botrányos lépésektől: érdemi beavatkozás helyett fákat csonkítottak meg a legkritikusabb helyeken, feltehetően abban reménykedve, így majd talán kicsit több fényt szórnak szét az új izzók. Mindhiába. 

Ám ekkor már kivétel nélkül minden ellenzéki szervezet kiállt a köz mellett, s rendre érdemi lépéseket követelt a beruházóktól. A PM, a DK, az MSZP, de még a Jobbik is határozottan képviseli a Castellum.do hasábjain a kezdetektől hangsúlyozott álláspontot:

az új közvilágítási rendszer lényegében
minden elemében kifogásolható.
Nincs kivétel: valamennyi városrész,
közterület baleset- és életveszélyessé vált. 

Az utca hangja 

És hát elérkezett az idő, amikor már nem csak a hivatásos megmondó emberek verhetik a vasat az akut probléma érdemi, valóságos megoldása érdekében, hanem a leginkább érintettek is – a városlakók. Az új közvilágítás eddigi leghangosabb és leghangsúlyosabb kritikájának ígérkezik az a demonstráció, amelyen bárki kifejezheti nemtetszését, elégedetlenségét, valamint sajnos korántsem alaptalan félelmét és aggodalmát a sötétbe burkolózó köztereink, életveszélyessé vált útjaink, a lehetetlen közlekedés – vagyis szeretett városunk tarthatatlan közvilágítási állapota miatt.

 

És az utca hangja hangosabb lehet,
mint eddig bármikor!

 

"Legyen ismét világos! Világos?"

A tüntetés a Kossuth Lajos utcából, a Dózsa Mozi környékéről startol december 8-án, kedden 17 órakor – a résztvevők közösen vonulnak a Vasmű úton át a Városháza térre. Az esemény központi helyszíne is a Városháza tér lesz; itt több felszólalást is terveznek a szervezők. Információnk szerint a Demokratikus Koalíció, a Párbeszéd Magyarországért és az MSZP valamennyi alapembere is mikrofont ragad. 
A demonstrációt alapvetően a DK helyi bázisa szervezi, ám nagy elánnal bekapcsolódik információnk szerint a PM és az MSZP is. A Jobbik helyi szervezetétől érdeklődésünkre Pintér Tamás azt mondta, szervezett formában nem lesznek jelen a rendezvényen. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ne harcolnának a "megvilágosodásért": a fényerőnövelésben és a felelősök elszámoltatásában egyaránt érdekeltek, nyomatékosított a helyi elnök.

Az esemény mottója is beszédes – "Legyen ismét világos! Világos?"

A program hangsúlyozottan
nem kizárólag pártrendezvény,
a város sötétbe borulása miatt érintett
civil erőket, szakmai közösségeket,
és természetesen a városlakókat is
várják a tiltakozó akcióra!

 

Demonstráció a facebookon (katt!) 
Legyen fény Dunaújvárosban face-csoport (katt!)    

 

(Címlap – és nyitóképünket az esemény face-oldaláról emeltük át, s az Lengyel Ágnes alkotása.) 

A város egyetlen pártfüggetlen, ám rendkívül kritikus, néha nagyon szórakoztató, ugyanakkor merészen pikírt híroldalának működése tőled is függ.
Minden forint számít! A támogatás technikai hátterét az Ökologistic Környezetvédelmi Alapítvány biztosítja számunkra. A

10918001-00000063-65250016

számlaszám UniCredit-es, a megjegyzés rovatba ajánlott beírni, hogy "Castellum.do".

> Követni szeretnélek titeket a nagy közösségin (katt!)
> Vészhelyzetet jelentenék, bekapcsolódnék a VéD-be (katt!)

Kommentek