Költözik a Bánki: újabb szög a Technikum koporsójába?

Öcaline • 2015. március 11. 18:21 • Közélet 0 233

Vendégszerző debütál a Castellum.do hasábjain, drága böngészők és aranyos mindenki, fogadjátok nagy szeretettel Gergely Ákos írását a Bánki "költözésével" kapcsolatos polgármesteri bejelentésről – szerintünk jogos lokálpatrióta indulattal, az iskola kapuin túlmutató összefüggésben.

Városunk első embere múlt héten tartott sajtótájékoztatóján igencsak megdöbbentő bejelentést tett: Cserna Gábor a Bánki Donát Gimnázium és Szakközépiskola jövőbeni sorsáról szólva egyebek mellett kifejtette, hogy a város szakközépiskolái, köztük a Bánki is – kormányzati döntés alapján – áprilistól már nem a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) megyei tankerületéhez tartoznak, hanem a Nemzetgazdasági Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkárságához (a gimnáziumok továbbra is megyei kézben maradnak). Hogy mindez 

milyen hatással lesz 

a szakképző intézmények működésére, városi rendszerére, még nem tudható – hivatalosan legalábbis –, az viszont biztosnak tűnik, hogy a lépéssel mintegy kiszakítják a szférát az oktatásirányítás egységes rendszeréből. (Nem tudjuk, a szakképző intézményeknek lehet-e rosszabb, a tegnapi híradás a telefonhívások újabb blokkolásáról egészen mély válságot sejtet – a szerk.)
Eddig rendben is volnánk, felelős városvezető beszél egy intézménytípus sorsáról, ám ugyanekkor a polgármester azt is hozzáfűzte a Bánkival kapcsolatban mondandójához, hogy szeptembertől a Dunaújvárosi Főiskola üresen álló épületeibe költözik az iskola. A lépést a városvezető egyenesen "bölcs döntés"-ként üdvözölte – nos, ebben az álláspontjában már nem osztozom.
Kezdjük egy jogtechnikai kifogással: Cserna Gábor a képviselő-testület által február 19-én elfogadott közgyűlési határozatra hivatkozott – amelyben azonban szó sem esett a teljes átköltözésről, a középiskola székhelyének áthelyezéséről, így egyelőre kérdéses, mennyiben tekinthető eldöntött ténynek vagy polgármesteri (láz)álomnak a tervezett lépés. 
A partneriskolai együttműködés ugyanis értelmezésemben azt jelenti, hogy főiskolai laborokat, termeket vesz igénybe a szakközépiskola – ezzel javítva az oktatás színvonalát, elmélyítve a két intézmény kapcsolatát –, de szó sem esett székhely-áthelyezésről, költözésről. 
Van még egy akadályozó tényező: a pénz, pontosabban 

a pénz hiánya. 

Egyelőre ugyanis arról sem tud senki, ki és milyen forrásból állja az esetleges költözés költségeit: egy komplett intézmény "átdobása" tanműhelyestől nem két fillér – sőt, óvatos becslések szerint is több tízmilliós költségigény –, és akkor még nem is szóltunk arról, hogy egyáltalán nem biztos, minden befér a főiskola kihasználatlan épületrészébe. Hiába kerülne korszerűbb körülmények közé az oktatás, ha folyamatos helyszűke akadályozná a fejlődést, mi több, a mindennapos munkát. Elég egy pillantás a tárképre, hogy megállapítsuk: a Bánki jelenlegi épülete, amelyben 1969 óta működik az iskola, jóval nagyobb alapterülettel rendelkezik, mint a főiskola "A" épületének megüresedett szárnya.
Szintén nagy kérdés, a "bölcs döntés" milyen hatással lesz a Bánki életére: a gimnáziumi képzést már elvették a technikumi középiskolától, ezzel pedig jelentős veszteség érte városunk középfokú oktatásának képzési és oktatási kínálatát. Az úgynevezett profiltisztítás jegyében megszüntettek egy húsz éve töretlen népszerűségnek örvendő, színvonalas képzést. Az átszervezés az intézmény által addig elért eredményeket sem kímélte. A Bánki gimnáziumi oktatásában kiemelkedő volt a végzős diákok továbbtanulási aránya. A veszteségek sorát bővíti a Bánki Kórusa is, melynek munkáját az elmúlt években számos rangos díjjal is elismerték. Valóban bölcs döntés volna az egyébként addig kiválóan működő, megyei szinten is nívós intézmény jövőjét, és ezzel együtt autonómiáját bizonytalanná tenni? Szerintem nem.
Végül, de közel sem utolsósorban felmerül a kérdés, ha a terv ilyen formában valósul meg, az 

hogyan hat a városrész életére, 

mindennapjaira. Ez az alapprobléma további kérdések özönét veti fel. Mi lesz a Bánki jelenlegi épületével – esetleg máris egy újabb "Zöld SZTK" lesz belőle? Hogyan akadályozhatja meg az épület erodálódását az önkormányzat? Hogyan hasznosíthatja az építményt? Kinek? És egyáltalán: miért van vagy lesz szükség erre az ámokfutásra?
A polgármesteri bejelentés és az előzmények ismeretében egyetlen dolgot állíthatunk biztosan: tovább folytatódik az a leépülés, amely nyomán a Technikum városrész az utóbbi évtizedek egyik legnagyobb kárvallottja lett. 
A lakóövezet elveszítette rendelőintézetét, fiókkönyvtárát, üzlethelyiségeinek nagy része üresen kong; pár napja már a postáját is bezárták, és most a Bánki következne a listán.

Minden technikumi, sőt, minden városáért aggódó ember
nevében állítom: nem hiányzik még egy újabb
pénznyelő fantomépület, amit a városlakók pénzén kell majd őrizni– és amely könnyen az enyészeté lehet a jövőben.

Gergely Ákos

(A kép illusztráció)

 

 

Kommentek