Választás 2014 – Online

Dávid • 2014. október 12. 21:37 • Választás 0 71

18.47: Dávid pihen, itt újra Öcaline – az országos részvételi arány 39,82 százalékos volt az utoljára publikált 17,30-as összesítés szerint. Dunaújváros 34,69 százalékon áll. Az utolsó adatsor is frissült, még pár perc, és vége – de majd jövünk az eredményekkel is! Online közvetítésünk véget ért.

18.46: Az utolsó adatsor

A megyék rangsorában Nógrád vezet 48,03 százalékponttal, Fejér a középmezőnyben áll (37,76-os mutatóval), az aktivitási verseny sereghajtója Pest megye 36,68 százalékkal. Ami biztosnak tűnik, hogy mindenütt jóval kevesebb szavazót tudtak megszólítani a pártok, jelölő szervezetek, mint négy éve – az adatok értelmezése és véleményezése persze még korai lenne.

Országos arányok (Illusztráció: NVI) Országos arányok (Illusztráció: NVI)

Megyén belül a kép szintén jelentős szórást mutat: bármi is legyen a végeredmény, abszolút első Mátyásdomb 75 százalékkal, és továbbra is imponáló mutatóval bír Bakonykúti (68,91 százalék). Székesfehérvár 33,01 százalékponttal szerénykedik, a sereghajtó kétes címére Lovasberény pályázhat, ahol mindössze a jogosultak 21,73 százaléka voksolt 17,30-ig.
Végül, de közel sem utolsó sorban következzenek a dunaújvárosi mutatók: a friss adatsor szerint az újtelepi 43-as és 44-es kör vezeti a listát fej-fej mellett (45,52-es, illetve 45,45-ös mutatókkal, 40 százalékpont feletti eredményt produkált a 2-es, 3-as és 7-es, valamint a 22-es és 23-as szavazókör is. A sor végén a Városháza téri 5-ös áll (25,7 százalékkal), és a Béke városrészi aktivitás is megragadt a 30 százalék körüli értékelnél.
Ennyit gondoltunk online közvetítésként mára – amint megjelennek az első eredmények, toljuk, de addig frissítünk picit a C.DO-n, nem csak választással él az ember, ugye?

18.11: Dávid pihen, itt újra Öcaline – az országos részvételi arány 39,82 százalékos volt az utoljára publikált 17,30-as összesítés szerint. Dunaújváros 34,69 százalékon áll.

Az első eredmények előtti utolsó arányszámokat publikálta a Nemzeti Választási Iroda a hét óráig tartó önkormányzati választásokról – a 17.30-kor beküldött adatok percekkel ezelőtt élesedtek az iroda hivatalos weboldalán; ezek szerint országos viszonylatban a választásra jogosultak 39,82 százaléka szavazójogával – egy összehasonlító adat: ugyanez az arányszám 2010-ben 41,77 százalékpont volt.

Ennyit tudunk mostanáig - de jönnek az eredmények is! Ennyit tudunk mostanáig - de jönnek az eredmények is!

Ahogy a délután folyamán mindig, Dunaújváros ezúttal is elmaradt az országos mutatóhoz mérten: a 40 ezer 367 választásra jogosult közül 14 ezer 3 fő voksolt 17.30-ig – vagyis a jogosultak 34.69 százaléka járult az urnákhoz.
Még egy kicsit matekozunk az arányokon mindjárt, aztán nekiállunk a friss híreknek – és este külön cikkben jövünk az eredményekkel!

16:03: Országos 30,11, Dunaújváros 27,17 százalék  

Csak kis mértékben növekedett a részvételi arány városunkban, a számok nyelvén mindez 10 ezer 968 szavazatot jelent összesen – eddig. 15 óráig a voksolásra jogosultak 27,17 százaléka jelent meg az urnáknál. Ez 4,8 százalékpontos többletet takar –, ami bőven alulmarad a megyei szinten közel 6, országos tekintetben pedig 6,58 százalékos ugrástól. 29 ezren még nem döntöttek.

14:50: Hova menjek szavazni?

Ha túl vagy már az ebéden, esetleg a délutáni sziesztán is, és most már nagyon, nagyon kiélnéd ikszelgetési vágyadat, de nem tudod, hol teheted meg, segítek. Pontosabban csak elkalauzollak oda, ahol lakcímed begépelését követően megkapod az adekvát tetthelyszínt. Öt virtuális lépés a cél érdekében – máris itt!

1.lépés: Kattints ide!
2.lépés: Kattanj balra a tanácstalan/érdeklődő figurára!
3.lépés: Értelemszerűen töltsd ki az adatmezőket!
4.lépés: Kattanj a „szavazókör megjelenítése” gombra
5.lépés: Indulj a megadott állomásra, s voksolj!

 

13:45: Országos 23,53, Dunaújváros 22,37 százalék

Továbbra is pörög a választási szekér, a 13 órai adatösszesítés alapján a részvételi arány országosan 23,53, helyben pedig 22,37 százalék. Az országos volument most nem, de a megyei arányokat szárnyaltuk picivel (Fejér megye: 22,25) – a legutóbbi mérés óta közel 6 százalékpontot emelkedett az ikszelgetési affinitás mértéke nálunk, este hétig még van idő!

12.26: Néhány beszédes adat

A délelőtti adatsorok alapján megállapítható, hogy vidéken, elsősorban a kistelepüléseken voltak aktívak a választók – ugyanakkor az is viszonylag jól követhető, hogy körülbelül hasonló aktivitással  vettünk/veszünk részt a voksoláson most, mint tettük azt 2010-ben. Akkor az önkormányzati választáson 11 óráig a megjelentek aránya 16,31 százalék volt – most 16,52, nincs érdemi különbség.
Egy kicsit böngészve az adatsorokat, megállapíthatjuk, hogy Nógrád és Heves megye a csúcstartó (egyaránt 19,87 százalékponttal), a megyék közül a sereghajtó Zala 15,12 egységgel. (Budapest  14,47 százalékon állt a 11 órai adatok szerint.)
Érdekesek a Fejér megyei mutatók is – itt szintén jól látható a kisebb települések aktivitása. A megyei átlag 16,1 százalékos – 350 ezer 202 választásra jogosult közül 56 ezer 395 fő voksolt 11-ig. A csúcstartó Igar – 820 választásra jogosult közül 281fő szavazott (34,27 százalékpont), a sereghajtó Lovasberény, ahol  a 2 ezer 232 potenciális szavazó közül csak  210 választó járult az urnákhoz (    9,41 százalékpontos mutató). Figyelmet érdemel, hogy a megyeszékhely csak 13,89 százalékon állt az utolsó mérés idején – a 82 ezer 656 választásra jogosult közül 11 ezer 478 szavazó ikszelt. Ennek fényében az országos átlagot hozó dunaújvárosi 16,52 százalék kifejezetten jónak mondható – csak így tovább, irány a szavazókörök!


Tessék választani – az 5-ösben is (Fotó: Pálfi László) Tessék választani – az 5-ösben is (Fotó: Pálfi László)

Apropó, szavazókörök – tovább szűkítve a kört, láthatjuk a Dunaújvárosi adatsort is! A választói aktivitás fényében lássuk a két szélsőértéket: a csúcsot a 7-es kör tartja a Dunaferr középiskolában, ahol a 670 jogosult közül 153 választó már voksolt 110-ig – ez 22,84 százalékpontos részvételi arányt jelent, gratulálunk! A sort az 5-ös szavazókör zárja a Városházán – 856 jogosult közül 103 fő voksolt, 12,03 százalék!
Folytatás délután – szavazatok, szavazzanak!

11.47: Országos 16,5, Dunaújváros 16,52 százalék – városunk a 11 órakor összesített adatok szerint “takkra hozza” az országos mutatókat: míg a főadat szerint országosan a választók 16,5 százaléka járult az urnákhoz, a város választói közül 16,52 százalék voksolt 11 óráig.

A Nemzeti Választási Iroda friss adatsora szerint a választásra jogosult 40 ezer 367 dunaújvárosi polgár közül 6670 személy szavazott az utolsó délelőtti összesítésig, így elmondható, hogy a jogosultak 16,52 százaléka voksolt már. Érdekes adalék, hogy ezzel a mutatóval városunk szinte hajszálra hozza az országos átlagot: a 11 órai összesítés szerint addig országos viszonylatban 16,5 százalék szavazott.
Jövünk még néhány beszédes adattal, aztán délután Dávid veszi át a szót, én meg jól megérdemelt vasárnapi pihenőmre vonulok, egy veszélyesen gazdag ebédet ígérő családi összejövetellel súlyosbítva. Folyt. köv. – szavazzanak, szavazzatok!

10.58: Törvénytől sújtva – “a szavazóhelyiségek bejáratától számított 150 méteres távolságon belül – közterületen – választási kampánytevékenység a szavazás napján nem folytatható.” Képünk ma délelőtt készült, Dunaújvárosban. Online közvetítünk.

Részlet a választási törvényből:
” A kampány hivatalos időtartama: A választási kampányidőszak a szavazás napját megelőző 50. naptól a szavazás napján a szavazás befejezéséig tart. A szavazóhelyiségek bejáratától számított 150 méteres távolságon belül – közterületen – választási kampánytevékenység a szavazás napján nem folytatható.“
150. Százötven. Képünk ma délelőtt készült.

150 méter, ahogy kell (Fotó: Pálfi László) 150 méter, ahogy kell (Fotó: Pálfi László)

10.17: Rendkívüli esetek – szerencsére nem itt. A vakvéletlen és a nettó hülyeség rendre bekavar egy-egy választás menetébe – a Nemzeti Választási Iroda hivatalos honlapja külön menüpontot szentel a rendkívüli eseményeknek – ma már az első órák szolgáltak néhány esettel. Online.

Aszódon például megzavarta a szavazás megkezdését az első választópolgár, a szavazatszámláló bizottság elnöke nyugtatta meg a nekivadult választót.
Jászapátin is a bizottsági elnök volt a főszereplő – szegény rosszul lett, a szavazás megkezdése előtt 10 perccel el is hagyta a helyiséget. A testület tagjai értesítették az elnök hozzátartozóit – a feladatokat az elnökhelyettes látta/látja el.
Harmadik helyszínünk Komádi: a település egyik szavazókörében áramszünet okozott fennakadást a gázkazán ellenőrzése során – szerencsére csak néhány percig. Arról, miért pont vasárnapra, és miért pont a választás napjára időzítik azt a kurva ellenőrzést, nem szól a fáma – az viszont biztos, hogy a bizottság rend és mód szerint folytathatta munkáját.

Nemzeti Választási Iroda

Él a jogával - kövessék a példáját (Fotó: Pálfi László) Él a jogával - kövessék a példáját (Fotó: Pálfi László)

09.29: Országos 6,97, Dunaújváros 7,18 százalék

Meglódulni látszik a választási szekér, a 9 órai adatösszesítés szerint országos viszonylatban a választópolgárok 6,97 százaléka leadta voksát.  Dunaújváros jobban teljesít: 7,18 százalék az alapadat! A számok nyelvén: 2900 választó már élt szavazójogával!

08. 22: Országos 1,06, Dunaújváros 0,86 százalék

Az első adatok szerint a Mi Hazánk választói inkább a nekünk is szimpatikus bulista/hedonista későnkelők vonalát erősítik, mintsem a kakasokkal ébredőkét – az első nyilvános adatok szerint országos viszonylatban a választói névjegyzékében  szereplő 8 millió 170  ezer választópolgár közül csupán 1,06 százalék járult az urnákhoz reggel hét óráig.
Városunk választói szintén nem  siettek: az első adatközlésig a 40 ezer 367 választó közül mindössze 343 fő kereste föl a szavazóhelyiséget – ez mindössze 0,85 százalékpontos arány. Hahó, ébresztő! :)

Országos merítés itt

Voksvadászat után - éles bevetés este 7-ig (Fotó: Pálfi László) Voksvadászat után - éles bevetés este 7-ig (Fotó: Pálfi László)

07.56: Jó reggelt, választók!

Jó reggelt, szép napot, kellemes választást, drága böngészők és aranyos mindenki, itt a Castellum.do történetének első választási közvetítése, tartsatok egész nap velünk, máris toljuk a első eredményeket, a lelkesedést az sem lankasztja, hogy még nem reggeliztem. Előtte biztató beharang!

Megkezdődtek az önkormányzati választások, reggel hattól este hétig járulhatunk az urnákhoz, és itt ragadnám meg az alkalmat, hogy kivétel nélkül mindenkit arra buzdítsak, éljen jogával. Két okból: evidens, hogy adok egy esélyt annak a jelöltnek akár a városban, akár szűkebb lakókörnyezetemben, aki a számomra legjobban teljesített, legjobbat, legtöbbet ígéri, hiteles, satöbbi. Van egy másik ok: utólag már nincs duma – hétfőn nem mondhatja senki, hogy hű, de átbasztak, megvezettek, igaz, nem voltam szavazni, de mégis átverve érzem magam. Nem döntöttél? Így jártál. Legközelebb. Ráadásul ez a legközelebb nem négy, hanem öt év múlva lesz az önkormányzati választás esetében. Szóval: irány a szavazófülke csöndes magánya – és tessék ikszelni!

 

 

 

Kommentek