Választás 2014 – kultúra, sport, civil szféra

Dávid • 2014. október 9. 13:04 • Választás 0 6

Negyedik, egyben utolsó előtti felvonásához érkezett a Castellum.do esélyegyenlőségen alapuló – és böngészőink körében egyértelműen pozitív visszhangra lelt – választási sorozat. A kultúra, a sport és a civil szféra témaköre kerül terítékre. Városi életminőség itt!


MSZP – Demokratikus Koalíció – Együtt

Kulturális sokszínűség
A város építésével együtt egy sokszínű kultúra telepedett meg a Pentelei-fennsíkon. A korábbi mezőgazdasági termelést egyre inkább az ipari technológiák váltották fel, különböző népcsoportok, nagyon sok területről érkeztek városunkba. Természetesen mindenki hozta a maga kultúráját, hagyományait. Ma is több nemzetiség megtalálható Dunaújvárosban: szerb, horvát, ruszin, lengyel, roma – melyek az egyébként is széles kulturális palettát gazdagítják.
– Alapvető feladat, hogy Dunaújváros a kulturális sokszínűségét megtartsa, erősítse. Ehhez kell hozzárendelni a támogatási forrásokat, illetve az intézményi hátteret.
– Helytelen, hogy a város ipari kultúráját is képviselő KMI, amely országos hírnevet harcolt már ki magának, ma egészen egyszerűen vegetál.

Az oktatás bár nem a mai tematikában szerepel, szeretnénk itt is jelezni, hogy az oktatás és a kultúra ágazataira összességében 100 millió forint többlettámogatást kívánunk biztosítani.

Sportkoncepció
Bár Cserna Gábor szó szerint azt mondta, hogy: “engem rohadtul nem érdekel, hogy van sportkoncepció, vagy nincs”, nekünk meggyőződésünk, hogy kell, szükséges, mert e nélkül csak ad hoc jelleggel csapkodunk és tervezett irányvonal nélkül nem lesz esélyünk színvonalas élsportra, tömegsportra, ésszerű finanszírozási rendszerre.
Dunaújváros még 2008-ban alkotta meg a sportkoncepcióját, ami szabályozza az intézményi hálózatot, a működtetést, a támogatásokat, a helyi foglalkoztatók bevonását. Hat év alatt természetesen ez a koncepció elavult, sportágak eltűntek, újjáalakultak, változott a finanszírozás is. Az adottságaink jók, hiszen van egy jó alapbázisunk, jó szakembereink, intézményi hálózatunk, van sportiskolánk. Ezt a rendszert kellene most újra áttekinteni, aktualizálni, egy új struktúrát felállítani, hangsúlyokat megfogalmazni. Meggyőződésünk szerint az önkormányzatnak a legtöbb feladata a tömegsport területén van, és abban, hogy a lehető leghasznosabban koordinálja az érintettek szerepét és helyét. A Fidesz hiába legyint általában a koncepciókra, a sport területe egy komplex ágazat, ahol értelmes elképzelésekkel, jó programokkal, elvszerű támogatási formákkal még akár

Civil szféra
A dunaújvárosi civil szféra sokszínű és sok tevékenységet folytat. A civil szervezetek léte alapvető érdeke mind a városnak, mind a városlakóknak. Sajnálatos módon a Fidesz ezt sem így látja, ugyanis az elmúlt években a civilek minden támogatását megszüntették, teljesen elhanyagolták a területet. Számunkra, a munkánkban, az elképzeléseinkben fontos szerep jut a civil ágazatnak, szeretnénk számítani a munkájukra és a véleményükre egyaránt, tehát az is természetes, hogy támogatni fogjuk őket.
– A négy évig mostohán kezelt civil szervezetek újra kapnak Civil Házat.
– Működésre és programok támogatására 10 millió forint összeget biztosítunk.


Jobbik

Az elmúlt évtizedek politizálásának köszönhetően a fiataloknak ma nincsen jövőképük. A boldogulás reményében egyre többen kényszerülnek elhagyni lakóhelyüket és hazánkat is, s Dunaújvárosra is ez a tendencia jellemző. Sokaknak már a szülőktől való különköltözés is elérhetetlen álomnak tűnik, saját lakásra vagy ház vásárlására, építésére pedig egyre kevesebb magyar fiatalnak van lehetősége.
Ahhoz Dunaújváros valóban dinamikusan fejlődő várossá váljon, létszükséglet a jelenlegi, a fiatal korosztályra leginkább jellemző elvándorlási tendenciák mérséklése és megállítása, a fiatalság problémáinak megoldása.
Az elmúlt években a fiatalok értékrendje drasztikusan átalakult. Az olyan hagyományos alapértékek, mint: család, hűség, becsület, hit, egyre népszerűtlenebbek köreikben, s helyükre hamis és romboló ideák lépnek. Általánosságban már nem egy-egy, a nemzet számára kiemelkedő munkásságáról híres személyt választanak példaképüknek, hanem valamely értéktelen celebet, vagy erkölcsileg megkérdőjelezhető hírességet.
A kultúra szerves részévé tesszük a nemzeti büszkeség, a családi élet és az egészséges, környezettudatos életmód népszerűsítését, elsajátítását.
Dunaújvárost vonzóvá kell tenni az itt élő fiatalok számára, valamint el kell érni azt, hogy egyre többen válasszák városunkat, mint letelepedési lehetőséget.
Dunaújváros régészeti leletekben, látnivalókban gazdag, még sincsenek kihasználva ilyen téren adottságaink. Szeretnénk, ha városunk vonzó kulturális célponttá válna, amelyet a helyieken kívül turisták is szívesen látogatnak, keresnek fel. Az oktatás, a kultúra és a közösségi élet javítása és fejlesztése egy élhető város alapja. Ezért:
A Római Kőtár és Romkertet közösségi hellyé fejlesztjük, a látnivalókon kívül rendszeres kulturális programokkal, előadásokkal tesszük színesebbé, vonzóbbá az intézményt.
Az Intercisa Múzeumot felújítjuk, hogy a megújult Városháza téren Dunaújváros ékköveként foglalja el méltó helyét.
A Kortárs Művészeti Intézetet önkormányzati forrásokból támogatjuk, hogy minél több tehetséges helyi művész állíthassa ki, és tárhassa a nagyközönség elé munkáit, vagy egy-egy neves művész vándorkiállítását fogadhassa a galéria, amely eseményekből nagy hiány van városunkban, annak ellenére, hogy igény mindig volna rá.

Sport/szabadidősport
A sporttámogatások rendszerint a labdarúgást érintik, annak ellenére, hogy több sikert produkáló sportág található Dunaújvárosban. Ennek támogatása mellett azon sportágakat és támogatni fogjuk, amelyek kiemelkedő eredményeket érnek el a városban. Emellett a tehetséggondozásra, az utánpótlás nevelésre is hangsúlyt fektetünk.
Eddig a város fejlesztési pénzeszközeinek jelentős részét szinte kizárólag a versenysport célját szolgáló létesítmények felújítására, megépítésére fordította, holott a város lakosságának egészségi állapota és az itt élők várható élettartama is jóval az országos átlag alatt van. Ezért első rendű feladataink közé tartozik, hogy a lakosság egészségi állapotának javítása, megőrzése érdekében mozgáslehetőséget biztosítsunk számára.
Dunaújváros kerékpárút hálózatát teljes egészében kiépítjük. Sportjátszótereket hozunk létre (kosár-foci pályák, ping-pong, sakk asztal, stb.).
Szabadidő: egészség központok (kondicionáló terem, fitness-wellness részleg, körzeti orvosi rendelők, poliklinikák, hivatalosan elismert természetgyógyászat, szabadtéri sportolási lehetőség) a Béke-városrészben és az Óvárosban.


Párbeszéd Magyarországért

A PM egy olyan várost szeretne, ahol az emberek nemcsak laknak, hanem élnek is. Ehhez elengedhetetlen, hogy a lakóknak a város sport és kulturális lehetőségek széles tárházát kínálja. Szabó Zsoltnak, a PM polgármester-jelöltjének szívügye a kulturális élet támogatása, az elmúlt 4 évben folyamatosan részt vett ezeken a rendezvényeken. Jelöltjeink közül Egresi Zsuzsa nemzetközileg elismert grafikus művész. Az önkormányzatnak a lehetőségeihez mérten támogatnia kell a helyi művészetet. Azonban nem szabad korlátoznia vagy cenzúráznia a városi művészek tevékenységét. Városunkban kitűnő művészek és alkotó műhelyek vannak. Támogatni kell a Kortárs Művészeti Intézetet épp úgy, mint az Újpart Egyesületet vagy a Skicc alkotóműhelyt. A Bartók Kamaraszínház évről évre egyre jobb előadásokkal lepi meg a várost, a társulat mellett az önkormányzatnak teljes mellszélességgel ki kell állnia.
A sportot világos koncepció alapján úgy kell támogatni, hogy a városi polgárok legnagyobb részének lehetősége legyen a sportolásra. A PM elképzeléseiben a tömegsport és az iskolai sportolási lehetőségek a sportkoncepció gerincét alkotják. A városban komoly értéket képviselnek a sportingatlanok, a mostani ráfizetéses üzemeltetés mellett a létesítmények állapota folyamatosan romlik. A létesítményeket bekapcsolva a város életébe az önkormányzatnak kell üzemeltetni.
Nincs virágzó város erős civil szféra nélkül. A jól működő, olykor a politika felett is kontrollt gyakorló civilszervezetek elengedhetetlenek a város fejlődéséhez. A PM programjában szerepel, hogy a helyi civilek bevonásával önkormányzattól független átláthatósági biztost nevezne ki. Az önkormányzatnak támogatni kell a civil kezdeményezéseket és szervezeteket, nem csak saját anyagi lehetőségei szerint, hanem szakmai segítséget kell adnia ahhoz, hogy a legtöbb pályázati forrást nyerhessék el a működésükhöz. Civilek bevonásával egy a fiatalok számára is vonzó közösségi teret kell kialakítani.


Ennyit már, drága böngészők és aranyos mindenki, holnap finálé – a polgármesterjelölteknek válaszolnak személyes kérdésekre; a C.DO kínálta feltételrendszer továbbra is változatlan, a lehetőség az utolsó részben is mindenki számára adott!

 

Kapcsolódó cikkek:
Választás 2014 – felhívás itt!
Választás 2014 – városstratégia
Választás 2014 – városgazdálkodás, gazdaság
Választás 2014 – kérdések a polgármester-jelöltekhez
Választás 2014 – oktatás, egészségügy

Kommentek