Választás 2014 – városstratégia

Dávid • 2014. október 6. 21:55 • Választás 0 29

A pártok, jelölő szervezetek közül kettő reagált a Castellum.do szabta első határidőig az önkormányzati választáshoz kapcsolódó felhívásunkra. Itt tehát a két városstratégiai elképzelés, azzal a hozzáfűzéssel, hogy még nem késő megébredni – várjuk a folytatáshoz a többi gondolatsort is!

Három napja, múlt pénteken tett közzé a Castellum.do rendhagyó választási sorozatának felhívását, ma délben elérkezett az első határidő, és örömmel jelentjük, annak ellenére jött válasz, hogy deklaráltan NEM SZÓLTUNK a választási küzdelem főszereplőinek, hanem a szimpatizánsokra, aktivistákra bíztuk a “riadólánc” elindítását.
Az is igaz, hogy a pártok, jelölő szervezetek közül egyelőre mindössze kettő reagált érdemben honlapunk egyenlő esélyeket biztosító felhívására – a sorozat első részének munkacíme Városstratégia volt, a küldött állományok betűhív verziója máris itt!


MSZP – Demokratikus Koalíció – Együtt

Dunaújváros jelenlegi vezetői semmiféle, a jövőre vonatkozó elképzeléssel nem rendelkeznek. Ha ma nem cselekszünk és nem gondolkodunk előre, akkor megbocsáthatatlanul lemaradunk. Szövetségünk szakértőivel “Dunaújváros 2050″ címmel kidolgoztunk egy új városi stratégiát, amit természetesen széleskörű vitára fogunk bocsátani. A hosszú távú városstratégiai koncepciónak három fő fejezete van: 1. “Az élenjáró ipar városa” 2. “Budapest fejlődő és élhető elővárosa” 3. “Szeretem a városomat” alprogramok.
Dunaújvárost a legkorszerűbb iparvárosává tesszük. A térség számára kiemelkedően fontos az acél- és a gumiipar, a papíripar, de mellettük új, élenjáró iparágak térségbe vonzása kiemelt feladat. Új célágazatoknak kell megjelenni, a környezettechnológiai és hulladék újrahasznosító ipar, logisztika, finommechanika, IT (Információ Technológia), a meglévőket, mint az építőipar, pedig erősíteni kell. Nagyon fontos, hogy kiemelten kezeljük a városban már jelenlévő kis- közép- és nagyvállalkozásokat, nagyfoglalkoztatókat is. Támogatást adunk a magas hozzáadott-értékű, új technológiás befektetésekhez, ha van ilyen, akkor első sorban a helyi vállalkozásoknak. A kkv-k támogatására a költségvetésben kell elkülöníteni olyan összeget, amely hatékony segítséget jelenthet számukra. Előre kell lépni a hulladékhasznosítás, megújuló energiák területén – amelyek jelentős rezsicsökkentést eredményezhetnek a lakóépületek tekintetében és új piacokat is jelenthetnek a vállalkozások számára. A paksi atomerőmű-beruházás óriási lehetőséget jelenthet a dunaújvárosi cégek számára, egyrészt a fizikai közelség miatt, másrészt azért is, mert a várhatóan a négy év múlva kezdődő beruházás nyolc éven keresztül fog jelentős létszámú munkaerőt foglalkoztatni a térségben, ezért a városvezetésnek nem csak egyszerűen támogatnia, hanem koordinált módon segítenie is kell a folyamatot.
Alapvető cél a munkahelyteremtés, ezzel együtt létre fogjuk hozni a munkaerő gyors képzését, átképzését szolgáló új intézményeket, eszközöket is. Bővítenünk kell a nők foglalkoztatásának lehetőségeit. Stratégiai szerepet szánunk a Dunaújvárosi Főiskolának is és támaszkodni kívánunk az ott jelenlévő szellemi potenciálra.
A főváros közelségét ki kell használnunk, ezért dolgoztuk ki a Budapest elővárosa alprogramot, amellyel valódi térségi központtá válhatunk. Ebbe beletartozik többek között az elővárosi közlekedés fejlesztése, illetve a kikötőfejlesztés is, úgy, hogy nemzetközi jelentőségű közlekedési és logisztikai központtá váljunk. A valódi térségi központ szerepkör betöltéséhez előre kell lépnünk fejlesztési, közigazgatási, egészségügyi, kulturális, szolgáltató és sport szerepkörben. A megfogalmazott célokat csak közösen tudjuk megvalósítani, meg kell tanulnunk újra együttműködni és partnereket találni. Ehhez szükségünk van a környező településekre, a városi cégekre, a civil szervezetekre, sőt, a politikai riválisok szakmaiságára is.
Szeretjük a városunkat minden lakójával, természeti és épített értékeivel együtt. Dunaújváros nem csak a politikai és gazdasági elitből áll, bár ők rendkívül nagy lehetőségekkel, ugyanakkor felelősséggel is rendelkeznek. Nagy a felelősségünk mindnyájunknak abban, hogy városunkban csak a klasszikus értékek tiszteletben tartásával (adott szó, munka, teljesítmény, tulajdon, szolidaritás, elköteleződés) lehessen érvényesülni, élni.
Dunaújváros közösségében a “befolyásosokon” kívül sokan élnek: idősek, munkanélküliek, betegek, szegények, elesettek, kisebbségek is. Sokan vagyunk és sokfélék. Dunaújváros úgy lesz sikeres, ha mindannyian sikeresek leszünk. Együtt.


Párbeszéd Magyarországért (PM)

A városfejlesztés tekintetében a legfontosabb, hogy a hirtelen jött ötletek helyett, átgondolt és felelősségteljes tervezésre van szükség. Véget kell vetni az átgondolatlan költekezések, a látvány- és kampányberuházások korszakának.
A városfejlesztést az elmúlt években olyan lépések jellemezték, mint egy drágán megvásárolt és veszteséges gázmotoros erőmű, egy felesleges és veszteséges élményfürdő beruházás és olyan mutyik, mint a zöldrendelő értékesítése. Véget kell vetnünk annak a korszaknak, ahol ha fideszes a polgármesternek MSZP-s adja a gazdasági tanácsokat, az MSZP-s a polgármesternek a Fidesz adja a városfejlesztési tanácsokat. E helyett alaposan végig gondolt és végigszámolt koncepciók megalkotására és megvalósítására van szükség, az adott területeken nagy felkészültséggel és tudással bíró szakemberek bevonásával.
Dunaújvárosnak egy modern iparvárosként, logisztikai centrumként komoly jövője van. Ehhez azonban meg kell oldani a fiatalok elvándorlásának problémáit is. 5000 fiatal hagyta el Dunaújvárost! A PM programja szerint, az egyik legfontososabb feladat, hogy a fiataloknak munkát, otthont és közösséget adjunk, hogy ne legyen okuk elmenni, és még unokáik is itt helyben születhessenek.
Dunaújváros legyen a fiatalok, a jövő városa. Azoknak a fiataloknak, akik a városban nevelnék fel a gyermeküket, 30 ezer forint értékű babakötvényt adnánk. A tehetséges városi fiataloknak a helyi főiskolán való tovább tanuláshoz ösztöndíj- és tandíj kompenzációs programot indítanánk, a 18 és 25 év közötti fiataloknak külön bérlakás programmal támogatnánk.
Elég volt az ígéretekből, elég volt a lufi-politikából, új munkahelyekre is szükség van. Az elmúlt 10 évben érkeztek ígéretek jobbról is, balról is – de eredményt nem látunk. A PM programja viszont a kiemelt helyen kezeli a kis- és középvállalkozások támogatását, és garantálni tudja a munkahelyteremtést.
Önkormányzati támogatással és adókedvezménnyel segítenénk a helyi boltost, a péket, a redőnyöst, hogy a vállalkozását fejleszteni tudja, hogy munkavállalóit jó körülmények között, stabilan tudja alkalmazni és új munkahelyeket is teremtsen.
Ezzel egy időben korrekt partnerként viselkedve, a város meglévő adottságait kihasználva a nagyobb foglalkozatók letelepedését is támogatni kell. Ehhez jó oktatásra, világos célokra és párbeszéd-kész önkormányzatra van szükség.
Nem megkerülhető a Dunaferr helyzete sem. A közös érdekek és kölcsönös felelősség elve alapján, a tulajdonossal közösen meg kell őrizni minden “vasműs” munkahelyet. Dunaferr a város szíve, legtöbbünknek több egy gyárnál. A PM a dunaferres munkahelyek megőrzésére kiemelt ügyként tekint, ezt a következő ciklus egyik nagy feladatának is tartjuk. Jávor Benedeknek, a PM Európai Parlamenti képviselőjének segítségével munkahely megtartó, és környezetvédelmi fejlesztési forrásokért fogunk dolgozni.
Az infrastrukturális fejlesztések kapcsán kiemelten kezeljük a biciklisek helyzetének javítását. Ha körbenézünk a városban, alig van biztonságos bicikli út, és még kevesebb az utcai tároló hely. Ezért kiemelt fejlesztési iránynak tekintjük a biciklibarát úthálózat kiépítését. Programunk szerint EU-s források segítségével a következő ciklusban 15 kilométerrel bővítenénk a bicikliút-hálózatot és a hozzátartozó tárolók számát megdupláznánk.


Egyelőre ennyi – holnap folyt. köv. a városgazdálkodás, gazdaság, munkaerőpiac fejezettel! A későn ébredő pártoknak, jelölő szervezeteknek pedig csak annyit: bármikor be lehet kapcsolódni!

Kapcsolódó cikk:
Választás 2014 – felhívás itt!

Kommentek